Ocena brak

Formaty plików audio. Różnica pomiędzy dźwiękiem anologowym a cyfrowym. Prędkość bitowa bitrate

Autor /Cewsdeapalp Dodano /30.11.2007

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w Olsztynie
Technikum nr 7

Formaty plików audio
Olsztyn 2008

Spis treści

1.Formaty plików audio. 2
Wav 2
Aac 2
AIFF 2
Ogg 3
Asf 3
Mp1 3
Mp2 3
Mp3 3
MP3PRO 3
Mp4 3
Wma 3
Midi 4
Ac3 4
2. Różnica miedzy dźwiękiem anologowym a cyfrowym. 4
3.Prędkość bitowa bitrate 6

1.Formaty plików audio.


Wav - Jest to format plików dźwiękowych stworzony przez firmę Microsoft i IBM. Wave bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. Mimo że pliki Wave mogą być zapisane przy użyciu dowolnych kodeków audio, zazwyczaj stosuje się nieskompresowany format PCM, który powoduje, że pliki zajmują dużo miejsca (około 172 kB na sekundę dla jakości CD). Wykorzystywany jest w edycji dźwięku oraz w przenośnych urządzeniach audio takich jak odtwarzacze i cyfrowe dyktafony.

Aac - Jest to algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.


AIFF - to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współstworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.

Ogg - to format kontenera strumieni danych, popularyzowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.

Asf - kontener multimedialny stworzony przez firmę Microsoft na potrzeby platformy Windows Media. Najczęściej format ASF wykorzystywany jest do przechowywania strumieni danych zakodowanych za pomocą Windows Media Audio (WMA) i/lub Windows Media Video (WMV).

Mp1 - (ang. MPEG-1 Audio Layer-1) to format stratnej kompresji dźwięku.

Mp2 -(ang. MPEG-1 Audio Layer-2) to format stratnej kompresji dźwięku.Używany jest w rozgłośniach radiowych ponieważ, w porównaniu z MP3 oferuje znacznie lepszą jakość dźwięku, równocześnie wymagając mniej przestrzeni dyskowej niż wave PCM. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie .mp2

Mp3 - (ang. MPEG-1/2 Audio Layer-3) to format stratnej kompresji dźwięku opierający się na zmodyfikowanej dyskretnej transformacie cosinusowej i używający modelu psychoakustycznego. Format został stworzony we Fraunhofer-Institut fr Integrierte Schaltungen. Przy tworzeniu jego pierwszej implementacji wykorzystywany był m.in. utwór Suzanne Vegi Tom's Diner w celu dostosowania kompresji do brzmienia ludzkiego głosu. Pliki w tym formacie posiadają rozszerzenie .mp3. Rozszerzenie formatu mp3 stworzone przez twórców tego formatu pozwalające na zapis formatu 5.1.

Do góry