Ocena brak

Fizyka - ciepło, dzwięk

Autor /lena2003 Dodano /07.02.2011

Efekt Dopplera to zmiana częstotliwości oraz długości fali zarejestrowana przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali.

 DŹWIĘKI:

Dźwięki słyszalne-16-20k Hz.

Fala dźwiękowa-fala kulista,rozchodząca się w powietrzu.W suchym powietrzu rozchodzi się z pr. 340m/s.

Co wydaje jakie dźwięki(dB):szelest liści-10, rozmowa-60,koncert rockowy-110,startujący samolot-120. Hałas-zbiór dźwięków o różnej częstotliwości i różnym natężeniu.Są długotrwałe.

Następstwa-ból głowy, zmęczenie, nerwowość,podwyższenie ciśnienia, głuchota, nerwice.

Klasyfikacja instrumentów muzycznych ze względu na źródła dźwięku:hordofony(instrumenty strunowe),aerofony(dęte[blaszane,drewniane],membranofony,idiofony(instrumenty perkusyjne).

Instrumenty muzyczne dzieli się na:strunowe(gitara,fortepian.dzwięk powstaje na skutek wzmocnionych w pudle rezonansowym drgań struny,wprawiających powietrze w drgania),dęte(blaszane-trąbka,puzon-drgania słupa powietrza są spowodowane odpowiednimi drganiami warg grającego.////drewniane-klarnet,fagot-drgania słupa powietrza są spowodowane drganiami stroika),perkusyjne (powietrze pobudzane jest do drgań przez drganie sprężystej membrany.)

Inferencja:zjawisko sumowania amplitud drgań ośrodka pochodzących od różnych źródeł,towarzyszy wszystkim o charakterze falowym.

Budowa ucha:ucho zewnętrzne:skł.się z małżowiny usznej i przewodu słuchowego zamkniętego błoną bębenkową.ucho środkowe:znajdują się w nim kosteczki słuchowe,młoteczek,kowadełko,strzemiączko.Ucho wewnętrzne:zbudowane jest z narządu równowagi, blędnika, narządu słuchu-ślimaka.

Ciepło dzielimy na: przewodniki,izolatory.

Szybkość ogrzewania ciała i jego oziębienia zależy odróżnicy temperatur,rodzaju substancji przewodzącej ciepło.

Konwekcja:pionowe przenoszenie energii cieplnej.Występuje w atmosferze i hydrosferze w dwóch postaciach:swobodnej(ruch cieczy/ gazu jest wywołany różnicami gęstości substancji znajdującej się w polu grawitacyjnym),wymuszona(ruch cieczy/gazu wywoływany jest działaniem urządzeń wentylacyjnych,pomp,itp.

Podobne prace

Do góry