Ocena brak

Filirea szerokolistna

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Mniejsze, wiecznie zielone drzewo o wysokości 7-10 m. zwykle jednak znacznie niższe albo rozwinięte jako krzew, Korona bardzo silnie rozgałęziona, dość gęsta, okrąg-lawo-kulista.

Pień bardzo krótki, przeważnie tuz nad ziemią silnie rozgałęziony,

Gałęzie wyrastają promieniście, przewaznie wzniesione, mato rozłożyste, tylko w dolnej części korony zaginające się ku ziemi. Kora również u starszych drzew dość gładka i jednobarwnie szara do brunatnoszarej. Pędy bardzo smukłe, gęsto filcowało owłosione i tak jak kora, brunatnawe lub jasnoszare.

Liście prawie naprzeciwległe, nie podzielone podłużno-owalne i na brzegu ostro piłkowane albo podłużnie lancetowate i prawie całobrze-gie względnie płytko faliste: mają cm długości i 1-3 cm szerokości, na wierzchy są ciemnozielone do prawie czarwych i błyszczące. a od spodu jaśniejsze i matowe. Kwiaty bardzo drobne, w małych, silnie zwartych pęczkach stojących w pachwinach liści; korona rurkowata, białawo-zielonkawa, z czterema wolnymi łatkami,

Owocem jest mały, kulisty, w stanie dojrzałym niebieskawy lub czarny pestkowiec, trochę podobny do oliwki, jednak bardziej podłużny i na krótszej szypułce.

Występowanie: Drzewo lub krzew występujące wszędzie w wiecznie zielonych zaroślach krajów śródziemnomorskich, Rozpowszechniony także na wybrzeżu Atlantyku w Portugalii, Rzadko sadzony jako drzewo ozdobne, mimo ze może rosnąć także w oceanicznym klimacie zachodniej Europy, co potwierdzają sporadyczne nasadzenia w Anglii i Irlandii.

Okres kwitnienia: Czerwiec.

Uwagi ogólne: Drzewa z rodzaju PhiUyrea wykazują bliskie pokrewieństwo z wiecznie zieloną oliwką. Roślinność wiecznie zielona jest jednym ze znamiennych elementów krajobrazu obszaru śródziemnomorskiego.

Obok zielonych, wręcz rajskich okolic, występują tu na wybrzeżu bardzo suche, rosnące na ubogich glebach zbiorowiska roślinne, które wyróżniają się właśnie dużym udziałem wiecznie zielonych gatunków bardzo dobrze przystosowanych do ciepła i suszy; są to zarośla znane pod nazwą makii i garigu, w których liczne gatunki PhiUyrea występują obok wrzośca drzewiastego, drzewa poziomkowego, przedstawicieli rodzaju czystek i kilku innych charakterystycznych gatunków. W podobnych warunkach klimatycznych analogiczne tormacje powstają wszędzie na Ziemi.

Podobne prace

Do góry