Ocena brak

FIGNER Aleksandr Samojłowicz (1787 - 12 X 1813), partyzant ros.

Autor /HilaryK Dodano /07.06.2013

Pochodził ze szlacheckiej rodziny niem., od 1805 w armii ros. Brał udział w ekspedycji na Korfii, od 1810 w Armii Dunaj-skiej. W kampanii 1812 początkowo ofic. art. Na rozkaz Kutuzowa udał się w przebraniu chłopskim z obozu w Tarutinie do Moskwy w celu zamordowania Napoleona.

Zorganizował z maruderów i mieszkańców Moskwy oddział dywersyjny, na czele którego nocą napadał na Francuzów i Polaków. Mógł to czynić, dobrze bowiem mówił po franc. i poi. Po powrocie do Tarutina otrzymał zadanie stworzenia oddziału partyzanckiego. Mając 200 ochotników, działał na trakcie smoleńskim, odznaczał się przy tym wyjątkowym okrucieństwem i nie brał jeńców.

W 1813, udając Włocha, przedostał się do oblężonego Gdańska. Gen. Rapp zaufał mu do tego stopnia, że posłał go do Napoleona z ważnymi depeszami, które F. dostarczył dow. ros. Mianowany płk., zaliczony do świty cara, utworzył z dezerterów W A Legion Zemsty, złożony głównie z Hiszpanów. Na jego czele działał w Saksonii. Otoczony 12X1813 pod Dessau, stracił niemal wszystkich żoł., a sam zginął w nurtach Łaby.

Podobne prace

Do góry