Ocena brak

Eustoma wielkokwiatowa

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Ten przedstawiciel rodziny goryczkowatych (znany też pod nazwą Lisianthus russelianus) jest nowością, wywodzącą się z gatunku pochodzącego z Dalekiego Wschodu, wyhodowanego przez Japończyków we wczesnych latach 80-tych. Dostępne są zarówno jego odmiany jednoroczne jak i kilkuletnie. Większość, sprzedawana jako rośliny doniczkowe, to wrażliwe na mróz odmiany kilkuletnie, które lepiej jednak traktować jak rośliny jednoroczne. Doskonale nadają się na balkon, choć należy na nie uważać - zbyt dużo deszczu może uszkodzić płatki.

Eustomę należy hodować w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu, w temperaturach 4-7°C. Hodując ją z nasion, do kiełkowania trzeba zapewnić 18-24°C.

Ustawiać w miejscu dobrze oświetlonym, lecz nie w bezpośrednim słońcu. Zapewnienie niskich temperatur przy dobrym oświetleniu może być dość trudne!

Dorosła roślina potrzebuje dużo wody. Nie podlewać w nadmiarze młodych roślin. Pozwólmy, by powierzchnia ziemi przesychała między jednym a drugim podlewaniem i dbajmy, by roślina nie stała w kałuży wody. Nie wolno skrapiać wodą kwiatów.

Nie lubi dużej wilgotności. Chrońmy ją przed wilgotnym powietrzem. Nadaje się do pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem.

Rośliny wyhodowane w domu nawozić co dwa tygodnie uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych. Nawożenie roślin kupionych w okresie kwitnienia nie jest konieczne, gdyż do ich podłoża dodaje się stopniowo uwalniający się nawóz. Jeżeli eustoma wykazuje oznaki niedożywienia (liście tracą barwę) - dokarmiać ją jak wyżej.

Większość roślin nie rośnie dobrze w drugim sezonie i należy się ich pozbyć. Nasiona wysiewać późną zimą i przesadzać siewki we wczesnym stadium, gdyż eustoma nie lubi naruszania korzeni. Przez pierwsze trzy miesiące roślina przyrasta powoli. Zerwijmy raz czy dwa rosnące pędy. by pobudzić rozkrzewianie.

Hybrydy eustomy są sterylne i nie wydają nasion. Większość innych jej odmian to odmiany hodowlane, które są rozmnażane wegetatywnie (rosną dokładnie tak, jak rośliny macierzyste). Warto je zachować i hodować.

Podobne prace

Do góry