Ocena brak
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Związek Radziecki po 1945 roku
Sytuacja w Związku Radzieckim w pierwszych latach powojennych stała się pod znakiem powolnej odbudowy kraju ze straszliwych zniszczeń, prób reintegracji społeczeństwa i ostatecznego podporządkowania ziem zagarniętych w 1939-40 i ponownie w 1944-45 roku.
Na Północy, wskutek odebrania Finlandii dostępu do Morza Barentsa, Związek Radziecki uzyskał granicę lądową z Nor wegią. Dopiero jesienią 1945 roku wojska radzieckie opuściły zajęty w październiku 1944 roku norweski port Kirkenes, z duńskiego Bornholmu ewakuowały się na początku 1946 roku.
Obok sporych terytoriów w Karelii (w latach 1944-56 funkcjonowała na jej terenie Karelo-Fińska SRR z renegatem fińskim Otto Kuusinenem na czele, przekształcona w 1956 r. w Karelską ASRR) włącznie z przesmykiem karelskim (co granicę odsuwało na zachód od Jeź. Ładoga i Wyborga), Związek Radziecki posiadał teraz strategiczne ważne wyspy w Zatoce Fińskiej, a także bazę w Porkkala-Udd koło Helsinek (opuszczoną w 1955 roku). Panowanie radzieckie na Bałtyku zagwarantowane było przez traktat paryski z 1947 r., w którym - poza innymi warunkami - Finlandia obiecała zdemilitaryzować Wyspy Alandzkie.
W 1948 r. Finlandia podpisała z ZSRR układ o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy, stanowiący faktycznie sojusz militarny. W składzie ZSRR znalazły się ponownie podbite w 1944-1945 roku republiki bałtyckie. Znaczna część ludności Estonii uciekła z Niemcami, wiele tysięcy Estończyków zbiegło do Finlandii i Szwecji.
W kraju tym, podobnie jak na Łotwie i na Litwie, nastąpiły masowe deportacje praktycznie całej elity społecznej. Niezwłocznie po wojnie rozpoczęto też osiedlanie ludności rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej w tych republikach, zachęcając ją licznymi bodźcami materialnymi (jak i wyższą zdecydowanie w porównaniu z innymi terenami imperium stopą życiową) do osiedlenia w „Pribałtyce".
Na Litwie przez parę lat trwały walki partyzanckie. Po rozprawieniu się w 1944-5 roku z polską partyzantką na Wileńszczyźnie okupanci przez dłuższy czas toczyli walki z formacjami litewskich nacjonalistów.
Na mniejszą skalę walki te miały miejsce także w Estonii i na Łotwie. Towarzyszyła im brutalnie przeprowadzona kolektywizacja. Deportacje nie ustawały do lat 50-tych. Stosunkowo spokojniej ułożyła się sytuacja na Zachodniej Białorusi.
Wynikało to ze zniszczeń i ogromnych strat ludnościowych, szybkiego rozprawienia się z partyzantką AK-owską i wyjazdu znacznej części ludności polskiej. I tu, podobnie jak we Wschodniej Galicji (Zachodniej Ukrainie), przeprowadzono w szybkim tempie kolektywizację.
W Galicji Wschodniej - po „rozwiązaniu" drogą przesiedleń problemu ludności polskiej i likwidacji (poprzez wywózki, łapanki i inne represje) partyzantki AK oraz polskiego podziemia, władza okupacyjna przez długi czas nie była w stanie uporać się z ukraińską partyzantką nacjonalistyczną. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię - UPA - zerwała pod koniec wojny z Niemcami i przyjęła orientację proamerykańską.
Oddziały UPA w ciągu kilku lat prowadziły pozbawioną perspektyw walkę na terenie Polski i Czechosłowacji. Ostatnie grupy UPA zlikwidowano w latach 50-tych w ZSRR, niedobitkowie mieli ukrywać się po lasach aż do 1990 roku (tak przynajmniej donosiła prasa). Przywódca OUN, Stepan Bandera został zlikwidowany przez KGB w 1959 r. w Monachium.
Okupowane w czasie wojny przez Rumunię tereny pomiędzy Bohem a Dniestrem, a także terytorium utworzonej w 1940 r. Mołdawskiej SRR, Północna Bukowina i Besarabia weszły ponownie w skład Związku Radzieckiego.
Do wielkich zniszczeń wojennych dołączyły się akcje wywózkowe i grabieże. Straszliwa klęska głodu (1946-7) w Mołdawii i na Ukrainie kosztowała być może nawet 1-2 min istnień ludzkich. Na Kaukazie ZSRR wystąpił pod adresem Turcji z omówionymi w poprzednim rozdziale żądaniami.
W Iranie wojska radzieckie przebywały do 1947 roku, starając się uwiecznić swe panowanie poprzez próbę utworzenia w Azerbejdżanie Irańskim marionetkowego państewka. Afganistan pozostał przez cały okres powojenny terenem silnej infiltracji radzieckiej we wszystkich dziedzinach.
W Chinach Związek Radziecki udzielił pomocy Mao Zedongowi w walce z legalnym rządem czangkajszekowskim. Okupacja przez pewien czas po wojnie Xinjiangu, niektórych regionów Mandżurii, utrzymanie do 1955 r. bazy radzieckiej w Dalien (Dalnij) koło Port Artura sprzyjały zachowaniu wpływów w tej części świata.
Pod koniec sierpnia wojska radzieckie zajęły Południowy Sachalin oraz Wyspy Kurylskie, należące dotąd do Japonii. Powstał nie rozwiązany do dziś problem tzw. terytoriów północnych (czterech Wysp Kurylskich, do których nadal zgłasza pretensje Japonia).
Jednym z głównych elementów zniewolenia wcielonych do ZSRR krajów była polityka religijna. Na Litwie, Białorusi i Ukrainie poddano surowym represjom i ograniczeniom Kościół katolicki. W 1946 roku zwołano we Lwowie „sobór" Kościoła unickiego. Był on od początku do końca dziełem NKWD, która wykorzystała paru pozyskanych do współpracy lub sterroryzowanych księży, nie reprezentujących ani kleru, ani wiernych.
Ogłosił on uroczyście „likwidację" unii brzeskiej i przyłączenia się do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej (sprawującej jurysdykcję nad wiernymi na Ukrainie), kierowanej przez episkopat złożony wówczas w większości z agentów NKWD i całkowicie przez NKWD kontrolowanej. Na tych unitów, którzy nie posłuchali postanowień „soboru" spadły surowe represje.
Cerkwie unickie pozamykano, część przekazano cerkwi prawosławnej. Podobne postanowienia dotknął niebawem unitów w sąsiednich krajach. Przywódca unitów, ks. arcybiskup Roman Szeptycki zmarł jesienią 1944, jego następca, ks. Slipyj(później kardynał) spędził dziesiątki lat w obozach i więzieniach, aby móc pod koniec życia wyjechać do Watykanu.
Dopiero kolejny przywódca - kardynał Mirosław Lubacziwskyj - powrócił do Lwowa. Kościół unicki zdołał przetrwać w podziemiu i zachować zasadniczą część swych wiernych, mimo deportacji 300 tyś. ludzi tylko w latach 1946-50 z Galicji Wschodniej.
Po wojnie repatriowano do ZSRR 2272 tyś. byłych jeńców radzieckich. Olbrzymia większość spośród nich została skazana jako „zdrajcy" przez osławione „trojki". Spośród oskarżonych co piąty otrzymał karę śmierci lub równy jej w praktyce wymiar 25 lat łagru, 15-20% skazano na 5-10 lat łagru, 10% na zesłanie, 15% na roboty przymusowe.
Jeszcze straszniejszy los dotknął byłych własowców - rozstrzelanych na miejscu albo po repatriacji, białych Kozaków(wydanych w lecie 1945 roku przez brytyjskie władze okupacyjne z Austrii w ręce radzieckie) i innych kolaborantów. Sam gen. Własow dostał się w ręce radzieckie w maju 1945 r. w Czechach.
W 1947 r. stanął wraz z kilkoma innymi generałami (także z kozackim dowódcą, gen. Piotrem Krasnowem, znanym jeszcze w marszu na Piotrogród w 1917 roku) przed sądem wojskowym w Moskwie i skazany został na śmierć. Masowym represjom poddano także osoby wysłane przez Niemców na roboty do Rzeszy.
Straty gospodarcze ZSRR poniesione w czasie wojny były olbrzymie - zniszczeniu uległo 1710 miast i 70 tyś. wsi, 32 tyś. przedsiębiorstw, ogromna ilość innych obiektów, 25 min ludzi było bez dachu nad głową. Powojenna odbudowa postępowała powoli.
Demobilizacja 8 min żołnierzy po wojnie przyniosła tylko częściowo zapełnienie olbrzymiej luki, jaka w czasie wojny wytworzyła się na rynku pracy. Stąd też niewolnicza praca więźniów pozostawała jednym z najważniejszych źródeł akumulacji. W okresie powojennym miliony ludzi nadal przebywały w łagrach.
Doszły do nich dalsze miliony. W 1940 r. największy z łagrów imperium NKWD (zwanego „archipelagiem Gułag" od tytułu książki Aleksandra Sołżenicyna) - Siewwostłag sięgający od Jakucka po Kołymę liczył 3-5 min więźniów. Z rejonu tego na ogół nikt nie wracał.
W Bamłagu (wzdłuż bajkalsko-amurskiej magistrali kolejowej zwanej BAM, którą wówczas zaczęto budować) przebywało w 1953 r. do 0,5 min więźniów, w rejonie Karakandy (1941) ok. 100 tyś., w Workucie (1953) - 130 tyś., w łagrach Tajszetu i Bratska (Syberia) do 30 tyś., w Pot'mię (Mordwińska ASRR - 30 ty s. (1948), w Abeźinta (Korni ASRR) w 1948 r. było 14 tyś. więźniów.
Na Dalekiej Północy, na wyspie Wajgacz ok. 4 tyś. więźniów (z wyrokami śmierci) pracowało w kopalni ołowiu, Śmiertelność wśród nich wynosiła 50% rocznie. Co jakiś czas (w 1942, potem 1950 roku) przeprowadzano we wszystkich obozach masowe egzekucje.
W 1950 r. rozstrzelano 5% wszystkich więźniów. W latach 1946-55 w łagrach wybuchło 28 powstań. W 1948 r. w Peczorze powstaniem kierował były płk Mechtiejew, w 1950 w Salechardzie były generał Bielajew. W 1953 r. powstaniem w Workucie kierowali więźniowie polscy.
W ramach tworzenia „nowego człowieka" (a raczej „homo sovieticus") zabroniono po wojnie niemal wszystkich kontaktów z Zachodem, zredukowano do minimum możliwości wyjazdów zagranicznych.
Nasilona i nachalna propaganda stalinowska - po ponad 20 latach - zaczęła dawać coraz skuteczniejsze efekty. W latach 40-tych nasilały się represje w nauce. Ich symbolem stał się „biolog" Trafim Łysenko, próbujący dowieść „nienaukowego" charakteru Mendlowskiej genetyki, realizując pseudonaukowe eksperymenty.
Lata łysenkizmu przyniosły nie tylko eksterminację znacznej części radzieckich biologów, ale także olbrzymie szkody w rolnictwie, poddanym łysenkowskim eksperymentom. W kulturze podobną rolę odgrywał sekretarz KC WKP (b) Andriej Żdanow.
Z jego inicjatywy poddano represjom licznych literatów, malarzy, muzyków i filmowców, zabraniając im uprawiania innych kierunków poza urzędowym, niczego wspólnego ze sztuką nie mającym socrealizmem. Ci spośród poddanych żdanowskim represjom, którzy nie zginęli w łagrach, przez wiele lat nie mogli tworzyć, ani publikować, bądź wystawiać.
Żdanow zmarł w 1948 roku, pozostawiając wyraźną lukę w szeregach potencjalnych następców starzejącego się Stalina. Symbolem wznowienia walki o władzę była sprawa leningradzka.
Gieorgij Malenkow z Ławrentijem Berią i sekretarzem Stalina Poskrebyszewem sfabrykowali oskarżenie o spisek kilku wybitnych przywódców, m.in. sekretarza KC (w czasie wojny kierującego gospodarką wojenną) Nikołaja Wozniesienskiego, przywódcę partii w Leningradzie, Kuzniecowa i premiera Federacji Rosyjskiej Rodionowa.
Zostali oni w 1950 r. straceni. Kolejne aresztowania nastąpiły w armii. Usunięto z jej szeregów, jak i z szeregów bezpieki, oficerów pochodzenia żydowskiego.
Represje antysemickie wiązały się z nasileniem antysemityzmu w otoczeniu Stalina. W 1947-8 roku Związek Radziecki, początkowo popierający wyłącznie Arabów, poparł nagle plan utworzenia państwa żydowskiego, a do powstającego Izraela skierowano licznych wojskowych i oficerów wywiadu.
Okazało się, że olbrzymia ich większość po przyjeździe do Tel-Awiwu określiła się jako syjoniści, a z próby przechwycenia przez radziecką agenturę kontroli nad Izraelem nic nie wyszło.
Przez następne miesiące (do 1950 roku) w Pradze funkcjonowała tajna organizacja, w ramach której wywiad czechosłowacki (i zapewne radziecki) przy współpracy z kilkoma izraelskim „handlowcami" na szeroką skalę przekazywały czeską broń do Izraela.
Istnieją poszlaki wskazujące na uczestnictwo w tych operacjach kierującego czechosłowackim resortem spraw wewnętrznych byłego sekretarza generalnego KPCz Rudolfa Slansky'ego, być może także żony Mołotowa, Poliny. W 1950 r. przywódcy tej organizacji zostali aresztowani, niebawem los ich podzielił Slansky.
Oskarżono ich m.in. o związki ze straconym na Węgrzech Laszlo Rajkiem. Żona Mołotowa spędziła 3 lata w obozie, po czym - po śmierci Stalina - została zrehabilitowana.
Podobne prace
-
Poznaj siebie, by poznać największe zagrożenie dla trwałości związków małżeńskich i partnerskich.
-
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Jugosławia 1945 - 1948. Plan federacji bałkańskiej
-
Przywódcy państw Europy Wschodniej
-
"Jesień narodów". Scharakteryzuj przemiany społeczno - gospodarcze w Europie Środkowo - Wschodniej w latach 1989 - 1991