Ocena brak
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Bułgaria
Gdy Armia Radziecka we wrześniu 1944 roku wkroczyła do Bułgarii, premier tego kraju, Konstantin Murawiew zareagował wypowiedzeniem wojny Niemcom. 9 września dokonała się rewolucja zorganizowana przez dwór, generalicję i silnych w tym kraju komunistów oraz agrariuszy.
Na czele rządu Frontu Patriotycznego stanął płk Kimon Georgiew, były premier prawicowego rządu wojskowego w 1934 roku. 28 X 1944 r. Bułgaria podpisała w Moskwie rozejm z aliantami , a jej armia (podobnie jak rumuńska) wzięła udział w działaniach wojennych na Bałkanach i na Węgrzech.
Nacisk komunistyczny w tym kraju był jeszcze silniejszy niż w Rumunii. Komuniści byli dobrze zorganizowani, dysponowali silną partyzantką. Przez kraj przetoczyła się fala terroru - zapadło ponad2 tysiące wyroków (według ocen zachodnich stracono w latach 1945-1948 10 tyś. ludzi).
Represjom poddano nie tylko faszystów, ale i polityków pro zachodnich. Los taki spotkał przywódcę agrariuszy - Georgi Dymitrowa (nie mylić z komunistą a takim samym nazwisku i imieniu), którego po powrocie z zagranicy oskarżono o współpracę z wywiadem brytyjskim. Dymitrow zdołał uciec do USA.
Jego następca, Nikoła Petkow reprezentował stanowisko proradzieckie, ale dla komunistów był najgroźniejszym przeciwnikiem. W sierpniu 1945 r. wraz z socjaldemokratą Łułczewem opuścili oni Front Patriotyczny i gabinet, ale na ich miejsce w obydwu partiach znaleźli się ugodowcy, którzy ich zastąpili.
W tym czasie w Bułgarii rozgrzał konflikt w związku z wyborami, wyznaczonymi na koniec sierpnia 1945 r. Odroczono je pod presją Zachodu, potem przeprowadzono (18 XI 1945). Agrariusze, socjaldemokraci i Partia Demokratyczna zbojkotowali wybory. Front Patriotyczny uzyskał 86% głosów. Na konferencji moskiewskiej uznano konieczność rozszerzenia rządu bułgarskiego.
Po wielkich oporach agrariusze wyznaczyli swojego ministra, a Moskwa wyraziła zgodę na rozpisanie nowych wyborów. Po ostrej kampanii wyborczej, w której zginęło 24 działaczy agrariuszowskiej partiiBułgarski Ludowy Związek Chłopski, wybory przyniosły 78% głosów komunistom i ich sojuszników (dysydenci chłopscy i socjaldemokratyczni).
Przed wyborami aresztowano Petkowa i Łułczewa. Petkow wybrany został posłem, ale po serii incydentów z komunistycznym premierem Georgi Dymitrowem (byłym przywódcą MK, który powrócił w 1946 roku do kraju), został 6 VI 1947 r. aresztowany na sali obrad Zgromadzenia Ludowego, skazany na śmierć i stracony (23 IX 1947).
Prasa opozycyjna została zakazana. W grudniu 1947 socjaldemokraci, odmawiając poparcia dla nowej konstytucji (Bułgaria stała się we wrześniu 1946 r. republiką, teraz miała zostać„republiką ludową"), poddani zostali represjom.
Łułczew i 6 innych deputowanych tej partii zostali uwięzieni. W grudniu 1948 r. partia socjaldemokratyczna została przyłączona do partii komunistycznej.
Podobne prace
-
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Ku nowemu imperium
-
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Jugosławia 1945 - 1948. Plan federacji bałkańskiej
-
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Związek Radziecki po 1945 roku
-
Europa Środkowa i Wschodnia w stalinowskim imperium (1945 - 1955) - Terror stalinowski w krajach satelickich (1948 - 1954)