Ocena brak

EUKARIONTY (Eucaryota)

Autor /Nikita09 Dodano /19.07.2013

Eukariota, eukarioty, jądrowe, jądrowce - grupa organizmów jedno lub wielokomórkowych zawierających jądro komórkowe z -» chromosomami, otoczone błoną jądrową. Przypuszcza się, że organizmy eukariotyczne powstały około 1,8 mld lat temu. Zgodnie z teorią endosymbiotyczną, ich powstanie było wynikiem symbiozy pomiędzy kilkoma organizmami prokariotycznymi. Niektóre z nich, gospodarze, endocytowały bakterie tlenowe ifotosyntetyzujące, lecz ich nie trawiły, w ten sposób z endosymbiontów wyewoluowały odpowiednio mitochondria i chloroplasty.

Głównym dowodem na poparcie tej teorii jest istnienie własnego —> DNA i aparatu genetycznego wewnątrz tych organelli, przypominającego struktury współczesnych prokariota. Dodatkowo można je zatruć antybiotykiem, na który nie są wrażliwe komórki eukariotyczne. Ponadto te organelle są otoczone Podwójną błoną. Przypuszcza się, że wewnętrzna Pochodzi od endosymbionta, natomiast zewnętrzna rozwinęła się z uwypuklenia błony gospodarza Podczas endocytozy. Podział komórek eukario

-    brak ściany komórkowej,

-    narząd ruchu w postaci wici,

-    fotoreceptor i stigma,

-    możliwość odżywiania heterotroficznego,

-    występowanie wodniczek tętniących,

-    potrzebują witamin, których same nie umieją wytworzyć

tycznych zachodzi na drodze —> mitozy lub mejozy.

W taksonomii nazwą Eucaryota określa się dział lub królestwo, obejmujące znaczącą większość współcześnie żyjących organizmów. W pierwszym przypadku rozróżnia się cztery królestwa: protista, grzyby, rośliny i zwierzęta.

Podobne prace

Do góry