Ocena brak

Eukaliptus kulkowaty

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: wiecznie zielone drzewo liściaste o wysokości około 45 m, miejscami (i w obszarze pochodzenia} jeszcze wyższe - do około 65 metrów. Korona dość luźna (dlatego daje mało cienia), bardzo wysoko podniesiona i wąskostozkowata. u starszych okazów także podzielona na wiełe części.

Pień prosty, przeważnie dopiero na większej wysokości rozwidlony, w przekroju kolisty, niekiedy dość gruby.

Kora oddziela się długimi pasmami, biegnącymi spiralnie wokół pnia i po złuszczeniu się pozostawia białawe lub różnobarwne ślady. Gałęzie tylko u młodszych drzew odstające lub wznoszące się, u starszych okazów przeważnie stromo wzniesione. Pędy dość cienkie, w przekroju nieco kanciaste i niekiedy lekko oskrzydlone.

Lście jak u wszystkich gatunków z rodzaju Eucalyptus, mają dwie różne postaci, Liście młodociane mają 10-15 cm długości, są naprzeciwległe, częściowo obejmujące łodygę, odstające prosto, niebieskawo-biale po obu stronach, a w zarysie podłużno-eliptyczne.

Liście wieku dojrzałego mają 10-30 cm długości i do 4 cm szerokości, są skrętolegle i zwisające, krótkoogonkowe, bardzo wąskie i lekko, srerpowato zgięte, i przodu spiczaste, u nasady klinowato zwężone, skórzaste, po obu stronach ciemnozielone i nieco błyszczące, Kwiaty występują pojedynczo w pachwinach liści „dojrzałych", przykryte grubym, nieregularnym wieczkiem.

Owoc jest stożkowaty, czworokanciasiy, ciemnoszaroczarny i oszroniony.

Wyslępowanie: Pierwotnie rósł tylko w Australii. Później byl też sadzony na wielką skalę (przede wszystkim w obszarze śródziemnomorskim) na osuszanych terenach wilgotnych; oprócz tego często stosowany jako drzewo parkowe lub uliczne, Szczególnie okazałe egzemplarze znajdują się (poza obszarem śródziemnomorskim) w Irlandii.

Okres kwitnienia: Od czerwca do listopada.

Uwagi ogólne: Eukaliptus kulkowaty jest zdecydowanie najczęściej stosowanym gatunkiem z całego rodzaju Eucalyptus, który, mając ponad 700 gatunków i odmian, stanowi jedną z najliczniejszych grup systematycznych roślin drzewiastych.

Charakterystyczne dla tych osobliwych drzew są silnie przekształcone kwiaty, które nie rozwijają już typowych działek kielicha ani płatków korony i mając kształt odwrotnie stożkowatej puszki. Od wieczka (= calyptra) odpadającego przed zakwitnięciem, cały rodzaj otrzymał swoją naukową nazwę Eucalyptus. Znamienne dla rodziny Mirtowatych jest występowanie w różnych częściach rośliny olejków eterycznych, mających zastosowanie w medycynie.

Drewno gatunków rodzaju Eucalyptus może służyć jako budulec. Poszczególne gatunki, wśród nich także eukaliptus kulkowaty, coraz bardziej zyskują znaczenie jako źródło surowca do produkcji papieru. Z powodu niebywałej szybkości wzrostu (zaleznie od klimatu 3-10 m na rok), drewno nie jest bardzo mocne.

Podobne prace

Do góry