Ocena brak

ENTRECASTEAUX Antoine Raymond Joseph de Bruni

Autor /Hermenegildiusz Dodano /14.03.2012

(wym. atrakasto), 1737-93, Francuski żeglarz i kontradmirał. 28 IX 1791 wyruszył z Brestu na czele dwóch okrętów: „Recherche" i „Esperance", z polecenia Zgromadzenia Narodowego na poszukiwanie zaginionego La Perouse'a.

Przemierzając Pacyfik we wszystkich kierunkach, odwiedził też Wyspy Przyjacielskie w płd-zach. Polinezji, o których La Perouse pisał w swym ostatnim liście jako o najbliższym celu podróży. Na Tongotapu, gł. wyspie archipelagu, Entrecasteaux usłyszał nie o zaginionym żeglarzu, ale o Cooku i jego marynarzach, których Polinezyjki wspominały z uniesieniem.

Również załogi „Recherche" i „Esperance" długo zwlekały z opuszczeniem wyspy, oddając się tańcom, nocnym koncertom i próbom powrotu do natury. Na odkrytej przez Cooka Nowej Kaledonii kwitło jeszcze ludożerstwo: kapitana Huona de Kermadec, który zmarł „z tęsknoty" na pokładzie swojej „Esperance", trzeba było pochować w nocy, potajemnie.

O mało nie osiedli na mieliźnie wyspy Vanikoro, tam właśnie, gdzie w 35 lat później Dumont D'Urville odnajdzie szczątki statku La Perouse'a.

W czasie powrotu na Moluki admirał zmarł na czerwonkę. Jego poszukiwania przyniosły wiele odkryć geogr., dokładne zarysy wybrzeży Tasmanii, Nowej Kaledonii i płd.-zach. Australii.

Podobne prace

Do góry