Ocena brak

Energetyka jądrowa UE. Korzyści i zagrożenia.

Autor /Galmeeria Dodano /29.12.2007

WSTĘP

Jak to określił Paweł Urbański, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, ?wahadło w świecie energetyki wychyla się raz w lewo, raz w prawo?. Pod koniec lat 80. XX wieku energetyce jądrowej wróżono rychły i nieunikniony koniec. Cena ropy naftowej oscylowała w granicach $20 za baryłkę, gazu ziemnego było pod dostatkiem, a elektrownie jądrowe kojarzone były raczej z zagrożeniem niż z bezpiecznym i opłacalnym źródłem energii. Niewątpliwie przyczyniła się do tego katastrofa w Czarnobylu w ZSRR w 1986 roku, bowiem zaledwie dwa lata po katastrofie Włosi zdecydowali o wyłączeniu swoich dwóch elektrowni atomowych i uzależnienie się od importu energii z zagranicy. Przez całe lata 90. utrzymywała się stagnacja w tym sektorze.

W chwili obecnej świat z nadzieją wraca do energetyki jądrowej, widząc w niej istotną alternatywę dla niepopularnego węgla i drogiego gazu czy ropy. Od pewnego czasu cena ropy naftowej jest pięciokrotnie wyższa niż ta z lat 80. i wynosi około $100 za baryłkę. Wraz z szybkim rozwojem gospodarczym diametralnie wzrosło zapotrzebowanie na tanią energię, bo energia napędza rozwój. Coraz to nowe kraje decydują się na opcję atomową. W Unii Europejskiej nowe elektrownie powstają w Finlandii, Bułgarii, a nawet w kraju uznanym za bezkonkurencyjną potęgę w dziedzinie energetyki jądrowej, tj. we Francji. Niemcy, które tak odważnie zadecydowały o stopniowym wycofywaniu z eksploatacji swoich elektrowni jądrowych i rozbudowie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, obecnie dążą do zmiany tej decyzji. Tymczasem Polska, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, którego energetyka w 95% uzależniona jest od węgla, stoi przed wielkim dylematem.

Dodatkowym bodźcem jest tutaj problem globalnego ocieplenia, spowodowanego nadmierną emisją dwutlenku węgla. Według unijnej strategii udział odnawialnych źródeł w bilansie energetycznym UE w 2020 roku powinien wynieść 20%. Unia dąży także do tego, by elektrownie płaciły coraz więcej za emisję dwutlenku węgla. Energetyka jądrowa nie produkuje CO2, mimo to nie jest przychylnie oceniana przez ekologów, ani przez społeczeństwa. Co za tym idzie, bez akceptacji społecznej, w demokratycznym państwie, energetyka jądrowa nie ma szans...


Rozdział 1.
Energetyka jądrowa w Europie


Krótka historia elektrowni jądrowych na świecie?

Początkowo w pierwszych latach po II wojnie światowej nowo odkryta energia jądrowa była wykorzystywana głównie do napędu okrętów podwodnych i statków oraz do próbnych wybuchów jądrowych, a więc głównie do celów wojskowych. Decydującym czynnikiem był wówczas prestiż na arenie międzynarodowej, a nie względy ekonomiczne i ekologiczne. Mimo to dosyć szybko zainteresowano się również wykorzystaniem paliwa jądrowego do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach i elektrociepłowniach. Pierwsze elektrownie jądrowe w Europie powstały pod koniec lat 50.

Podobne prace

Do góry