Ocena brak

Emitery, kroplowniki

Autor /Halina Dodano /18.03.2013

Urządzenia osadzonena rurociągu w postaci mikrorurek z polietylenuo dużej szczelności, z których woda wypływakroplami lub delikatnymi strużkami. E.stosowane są przy nawadnianiu kroplowym. Wyróżnia się e.:

1) w postaci otworów – są topowycinane w przewodzie nawadniającymotwory o średnicy 0,8–1 mm, pozwalające nakroplowy bądź strużkowy wypływ wody; doprawidłowej pracy przewodów wymagane jeststosunkowo niskie ciśnienie (0,03–0,07 MPa);

2) o długiej drodze przepływu, spotykane wpostaci prostej lub spiralnej kapilary, w którychwoda przepływa przez spiralne lub labiryntowerowki wydrążone w korpusie e.; kroplowywypływ wody z tych e. jest wynikiemredukcji ciśnienia wskutek oporów hydraulicznychwystępujących przy przepływie wodyprzez rurki lub o małej średnicy i określonejdł.; ciśnienie robocze tego typu e. wynosi 0,1–0,2 MPa;

3) z kompensacją ciśnienia, stanowiące kombinację dwóch poprzednich typów;zasada ich działania polega na tym, że przyniskim ciśnieniu następuje swobodny wypływwody przez dość duży otwór i płukanie e. –natomiast przy wzroście ciśnienia następujeblokowanie otworu przez elastyczną membranęi woda przepływa przez prosty lub spiralnyrowek wykonany w dociskanym do membranydysku, wypływając w postaci kropel.

Do każdej metody lub systemu uprawy istnieje możliwość dobrania odpowiedniego rodzaju e. Przy uprawie w gruncie stosuje się najczęściejtzw. e. liniowe układane między rzędami roślinbądź w pobliżu rzędu roślin. Przy uprawieroślin w doniczkach istnieje konieczność doprowadzeniawody bądź pożywki bezpośredniopod każdą roślinę. Wówczas stosowane sąe. w postaci kapilarnej o małej śr. bądź teżróżnego rodzaju e. labiryntowe zamocowanena rurce o znacznie większej śr. niż kapilara.

Podobne prace

Do góry