Ocena brak

ELCHINGEN, m. w Bawarii, na lewym brzegu Dunaju

Autor /HilaryK Dodano /07.06.2013

Gdzie 14 X 1805 marsz. Ney pobił Austriaków. Po przerzuceniu WA znad kanału La Manche, Holandii i Hanoweru do Bawarii Napoleon zorientował się, że austr. armia Macka nie będzie próbowała wycofać się z Ulm na wsch. prawym brzegiem Dunaju. Mogła jednak jeszcze ratować się odwrotem lewym brzegiem rzeki.

Ponieważ główne siły franc. znajdowały się na brzegu prawym, trzeba było je co prędzej przerzucić. W tej sytuacji Napoleon wydał Neyowi rozkaz opanowania mostu w E., 6 km od Ulm. Drewniany most był nadpalony. 20 tys. Austriaków z silną art. zajmowało stanowiska na pobliskich wzgórzach. Bastionem ich obrony stał się miejscowy klasztor, dominujący nad okolicą.

Pod osłoną art. udało się Neyowi prowizorycznie odbudować most w E., a następnie przerzucić na lewy brzeg dyw. Loisona. Po zaciętej walce bryg. Villatte’a (6 p. lekki i 39 liniowy) opanowała wzgórza. Po chwili wsparła ją bryg. Rogue-ta, a za nią przeszła przez most dyw. Mahlera.

Austriacy próbowali jeszcze osłaniać drogę prowadzącą z Ulm do Albeck, którą Mack mógłby wycofać się do Czech, zostali jednak odrzuceni pod Ulm. W bitwie tej Francuzi stracili 3 tys. zabitych i rannych, Austriacy - 4 tys., ponadto Francuzi zagarnęli 1,8 tys. jeńców, 6 dział i 2 sztandary. Za dzielną postawę Ney otrzymał potem tytuł ks. Elchingen.

Podobne prace

Do góry