Ocena brak

Dziewiąty miesiąc ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W tym miesiącu płód jest mniej ruchliwy niż poprzednio. W 36 tygodniu długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 35—38 cm, a całkowita 48—51 cm. Waga urodzeniowa — około 3300 g. Chłopcy mają większą wagę. Zależy ona w dużym stopniu od odżywiania matki w czasie ciąży. Powinno ono być takie, aby urodzone dziecko nie było zbyt duże. Trzeba kontrolować swój apetyt i używać więcej ruchu.

W tym czasie płód przyjmuje pozycję do góry nogami, skóra i mięśnie brzucha matki ulegają dalszemu rozciągnięciu, płód nabiera odporności dzięki przechodzeniu do niego przeciwciał matki. Pod koniec dziewiątego miesiąca paznokcie dłoni i stóp rosną szybko, piersi u obu płci są nabrzmiałe i twarde. W przewidzianym terminie przychodzi na świat 75% dzieci, z odchyleniem 10—15 dni, to jest na 280 dzień od pierwszego dnia ostatniej regularnej miesiączki. Na 2—3 tygodnie przed porodem macica obniża się, co ciężarna odczuwa jako ulgę, gdyż łatwiej wtedy oddycha. Może też odczuwać lekkie skurcze macicy, jako tzw. bóle przepowiadające. Są one krótkotrwałe i nieregularne. Na 2—3 tygodnie przed porodem wzrost płodu jest wolniejszy, występują bowiem zmiany wsteczne w łożysku, co nawet może utrudnić kontakt krwi matki z naczyniami włosowatymi płodu. Matka traci nieco na wadze. Jeśli wystąpią obrzęki, należy zastosować dietę bezsolną i skontaktować się z lekarzem. Nadal przygotowywać piersi do karmienia, stosować przyswojone zasady i wykonywać dokładnie wszystkie zalecenia.

Należy pamiętać, że karmienie piersią gwarantuje najlepszy rozwój dziecka, a matkę zabezpiecza przed nowotworami sutka.

Ciężarna powinna unikać przebywania samotnie. Przy słabszych ruchach, krwawieniu należy natychmiast udać się do szpitala. Zwykle tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej ciężarna zaczyna plamić. Odchodzi śluz z krwią. Regularne bóle co 10—15 minut są wskazaniem do szybkiego udania się do szpitala.

 

Podobne prace

Do góry