Ocena brak

DZIEWCZYNA

Autor /Scibor Dodano /13.03.2012

Por. Dziewica; Panna. Dziewczyna czy tygrys?, ang. The Lady and the Tiger, głośna, dziś zapomniana powieść (1884) Franka Stocktona, powieściopisarza amer., której tematem jest zagadka. Pewien władca wpadł na pomysł oryginalnej kary dla przestępców. Umieszczał skazanych na estradzie przylegającej do ściany z dwojgiem drzwi.

Za jednymi drzwiami czekał zgłodniały tygrys, za drugimi - śliczna dziewczyna, Skazaniec musiał wybrać i, zależnie od tego, jak udało mu się trafić, kończył w żołądku tygrysa lub na ślubnym kobiercu. Pewnego razu król przyłapał jakiegoś młodzieńca na zalotach do swej córki, pięknej królewny, i skazał go na zwykłą próbę, Królewna zdołała wywiedzieć się, za którymi drzwiami umieszczono tym razem tygrysa, za którymi zaś - dziewczynę.

W duszy jej walczyły jednak sprzeczne emącje: współczucie dla młodzieńca i zazdrość o dziewczynę, którą miałby poślubić. W ostatniej chwili młodzieniec zerknął na nią i zauważył nieznaczny ruch głową, którym wskazywała mu właściwe drzwi.

Otwiera je więc bez wahania. I tu opowieść kończy się pytaniem: „Co ukazało się w otwartych drzwiach - dziewczyna czy tygrys?" Pytanie to odbiło się głośnym echem w całej Ameryce. Ale autor, po wielekroć nagabywany, nie chciał zdradzić swojej odpowiedzi na nie.

Z czasem weszło ono do mowy potocznej jako wyrażenie przysłowiowe. Dziewczyna z Ancjum rzeźba kobiety składającej nflurę, tak nazwana od miejsca znalezienia; kopia i/, (?) wg oryginału greckiego ze szkoły Lizypa (ok. .'K0-240 pne.), marmur, Rzym, Mus. Naz.

Dziewczyna z mlekiem a. Dziewczyna w kuchni, obraz (1658—60) Vermeera, jedno z wielkich arcydzieł poetyckich malarstwa holenderskiego, AmKerdam, Rijksmus. Dziewczyna z perłą zob. Ważąca perły. Mildra dziewczyna zob. Mądry.

Podobne prace

Do góry