Ocena brak

Dziewanna wielkokwiatowa

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina dwuletnia, od 30 do 200 cm wysokości, z mocną łodygą weł-niście owłosioną. Liście żółtozielone, ja-jowato-podłużne, na brzegu drobno karbowane, zbiegające aż do kolejnego niższego liścia, z obu stron wełnisto owłosione. Pachnące kwiaty o średnicy 3,5-5,5 cm (stąd nazwa), w pęczkach po 2-5, tworzą długie, gru-czołowato owłosione grono.

Siedlisko: Wysypiska, przydroża, żwirownie, nasypy kolejowe, brzegi lasów, zręby; chętnie na miejscach słonecznych i ciepłych, na glebie kamienistej, zawierającej azot; do wysokości 1000 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Europa Środkowa i Południowa. W Polsce rozpowszechniona na niżu, rzadka na pogórzu.

Okres kwitnienia: Od lipca do września; w Polsce-do sierpnia.

Substancje zawarte w roślinie: Ksantofile, hesperydyna, śladowe ilości olejków eterycznych, saponiny, gorycze, cukrzan, substancje śluzowe, żółte barwniki glikozydowe (np. kro-cetyna).

Zastosowanie i działanie: Środek rozpuszczający śluz i wykrztuśny przy katarach górnych dróg oddechowych (szczególnie w związku z bólami newralgicznymi) oraz przy kaszlach z chrypką (nieżyty krtani). Dziewanna łączy osłaniające i ochronne działanie swoich substancji śluzowych z oczyszczającym i wykrztu-śnym działaniem saponin. Szczególnie skuteczna przy chronicznych katarach.

Przyrządzanie i stosowanie: Kwiaty (Flores Yerbasci): 1-3 LH jako zimny wyciąg. WLH: Verbascum (świeże ziele).  

Termin zbioru: Od czerwca do sierpnia.

Podobne prace

Do góry