Ocena brak

„Dyplomacja pingpongowa” i normalizacja stosunków z Chinami

Autor /Remigiusz767 Dodano /06.01.2012

 • Koniec lat 60. przyniósł Chinom konflikt z ZSRR, głównie na tle hegemonii w ruchu komunistycznym.

 • W związku z tym, że istniała realna groźba wojny z ZSRR ( mimo tego, że państwa obowiązywał traktat o przyjaźni i sojuszu), Chinom zależało na wyciszeniu coraz szkodliwszego konfliktu z USA.

 • Do pojednania dążył także Waszyngton, który przyjął rolę obserwatora rozpadu bloku radziecko- chińskiego. Na przeszkodzie stała jednak ciągle tocząca się wojna w Wietnamie, w sąsiedztwie ChRL.

 • Dopiero początek rokowań paryskich, nawiasem mówiąc potępianych przez Chiny jako dogadywanie się z imperializmem, umożliwił rozpoczęcie tajnych negocjacji, zintensyfikowanych DYPLOMACJĄ PINGPONGOWĄ- termin oznaczający podejmowanie wstępnych kroków, niekiedy odległych od meritum sprawy, do nawiązania lub wznowienia stosunków dyplomatycznych między państwami.

 • W czasie Mistrzostw Świata w tenisie stołowym w japońskiej Nagoji w 1971 roku, chiński pingpongista Zhuan Zedong dał amerykańskiemu sportowcowi Glennowi Cowanowi podarunek. Cowan także odwdzięczył się podarunkiem, co natychmiast przyciągnęło do siebie uwagę światowych mediów. W owym roku, na zaproszenie strony chińskiej, amerykańska drużyna pingpongowa przebywała z wizytą w Chinach. Amerykańscy pingpongiści zostali przyjaźnie przyjęci jako goście narodu chińskiego. Sprawa ta stała się prologiem w nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Chinami, a USA. W następnym roku ówczesny prezydent USA Richard Nixon przybył z wizytą do Chin, a obie strony opublikowały Wspólny Komunikat z Szanghaju, co stanowiło początek normalizacji stosunków chińsko-amerykańskich.

 • (wykłady) 1970 Mistrzostwa świata w tenisie stołowym i obecne na nich USA. I przy tej okazji USA zapytało Chiny „ zagracie?” ( oczywiście w charakterze polityczny, przenośnym), na pytanie nie odpowiedziano. Lecz za kilka miesięcy zaproszenie na mecz ping- ponga. I to był moment bardzo ważny. Delegacja Amerykańska bardzo uprzejmie witana. Kluczowym elementem był sam mecz. Pozwolili nam przegrać 3:2- czyli dwa mecze wygrane ale cała walka nie- „ jesteśmy lepsi ale możemy się dogadać”. 1971 tajnie Kissinger jeździł na negocjacje do Chin. I pewnego razu zapytał: co wy na wizytę Nixona?” a Mao Tse Tung: „warto go poznać”

 • Rozmowy doprowadziły ostatecznie do „szoku Nixona”, jak nazwano uściśnięcie dłoni Mao Tse- Tunga przez przybyłego do Pekinu 21.02. 1972 prezydenta USA i, w konsekwencji do ustanowienia w stolicach obu krajów misji łącznikowych. Wymiana ambasadorów nadal była niemożliwa ze względu na problem stosunków z Tajwanem. TO DAŁO MOŻLIWOŚĆ WYJŚCIA Z WIETNAMU!!!

 • Rok wcześniej za przychylnością USA Chiny przyjęto do ONZ.

 • W ten sposób położono kres długoletniej izolacji Pekinu na arenie międzynarodowej, a prasa chińska zarzucała już Ameryce TYLKO to, że jest nie dostatecznie antyradziecka. Nastąpiła normalizacja stosunków.

 • Nastąpiło wynegocjowanie pokoju przez Kissingera i Nixona za co otrzymali nagrodę Nobla. 1973r 27.01- pokój między Wietnamem Północnym a USA. USA miało opuścić Indochiny, mieli nie podejmować akcji wojennych, miały się odbyć wybory a Ameryka do 75’ miała się wycofać.

 • Stało się tak że wybory były specyficzne i Wietnam Północny zdobył Wietnam Południowy.

Do góry