Ocena brak

du BARRY

Autor /Rodryg Dodano /02.03.2012

(wym. dubari) Jeanne Becu, 1743-93, otrzymała wykształcenie w klasztorze. Jako sprzedawczyni w Paryżu zaprzyjaźniła się z Adelaidą Labille, malarką, która wprowadziła ją w sfery artystyczne.

Zostawszy kochanką tuluzańskiego szlachetki, Jeana du Barry, który dorobił się na dostawach amunicji, otworzyła salon i żyła kolejno z kilku wpływowymi osobistościami. Przedstawiona Ludwikowi XV w 1768, w 4 lata po śmierci pani de Pompadour; w rok później stała się oficjalną faworytą króla. Wtedy Jean du Barry wydał ją za swego brata, hrabiego Wilhelma.

Jej uroda, wdzięk, delikatność obejścia i wesołość działały dobrze na hipochondrię Ludwika. Stała się królową mody, przyjaciółką artystów, np. pani Vigee-Lebrun, która namalowała jej portret, opiekunką pisarzy, np. Marmontela, d'Alemberta, Woltera.

Ale już w 1774 król, umierając, sam każe jej opuścić Wersal, aby jej oszczędzić upokorzeń. W 1792 emigrowała do Anglii, skąd jednak lekkomyślnie wróciła do Paryża po swoje klejnoty; została aresztowana i stracona na gilotynie. Słynna jest jej ostatnia prośba: „Jeszcze chwileczkę, panie kacie!"

Podobne prace

Do góry