Ocena brak

Drzewa - Dąb czerwony (Quercus rubra)

Autor /Hipolit666 Dodano /13.10.2011

Rodzina: Bukowate (Fagaceae)

Pokrój: szybko rosnące drzewo zrzucające na zimę liście, okazałe, o długim pniu, wysokości do 35 m; korona początkowo stożkowata, później szersza i sklepiona, przeważnie jednak luźna i kilkuczęściowa

Liście: skrętoległe; pojedyncze; ogonek długości 2-5 cm; mają po obu stronach 3-4 szerokie, trójkątne, ościsto-zębate klapy, wręby między klapami sięgają mniej więcej do połowy blaszki; liście w zarysie szerokie, owalne, długości ok. 10-25 cm, szerokości do 10 cm, na szczycie zaostrzone, u nasady szerokoklinowate, z silnym, wypukłym nerwem środkowym i nerwami bocznymi zakończonymi na szczytach klap małymi szczecinkami; z wierzchu matowozielone do ciemnozielonych, od spodu jaśniejsze, nieowłosione, tylko w kątach nerwów mają małe kępki włosków. U młodych drzew liście są w jesieni pięknie czerwono zabarwione, u starszych raczej brązowawe.

Kwiaty (kwitną w maju): roślina jednopienna; kwiaty męskie ułożone luźno w długich, żółtozielonych kotkach; żeńskie pojedynczo lub po dwa, siedzące lub na bardzo krótkich szypułkach, drobne, niepozorne.

Owoce (październik): pękate, jajowate, szerokoowalne żołędzie (orzechy), wielkości 2,5 cm, po 1-2 siedzące lub na krótkich, grubych szypułkach. Miseczka (kupula) płytka, talerzykowata, sięga najwyżej do 1/3 wysokości czerwonobrązowych żołędzi. W pierwszym roku owoc jest wielkości ziarna grochu, dojrzewa jesienią 2 roku

Kora: szara, przez długi czas gładka, później ciemnoszara, płytko bruzdkowana. Młode gałązki bruzdkowane, czerwonawo-brązowe, nagie, jasno nakrapiane.

Występowanie: Pierwotnie tylko na wschodzie Ameryki Północnej. Od ponad 200 lat uprawiany również w lasach środkowej Europy oraz - ze względu na wspaniałe zabarwienie liści jesienią - w parkach i przy drogach jako drzewo ozdobne.

Siedlisko: rośnie zarówno na żyznych glebach gliniastych, jak też na uboższych glebach piaszczystych, unika gleb skrajnie płytkich, bogatych w wapń i miejsc o wysokim poziomie wód gruntowych. Gatunek światłolubny, głęboko korzeniący się.

Podobne prace

Do góry