Ocena brak

Doświadczony przeze mnie błąd w wychowaniu

Autor /DoorseBroma Dodano /21.06.2007

Mimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Dobrze wiadomo, żeby wychowanie było bardziej skuteczne musi mniej ukazywać błędów. Błąd wychowawczy to takie działanie, które uniemożliwia lub utrudnia realizacją określonego celu. Każdy błąd wychowawczy popełniony już najwcześniej, czyli w środowisku rodzinnym powinien stać się przedmiotem uwagi i niepokoju, ponieważ może z niego wyniknąć jakieś zagrożenie dla rozwoju dziecka w późniejszym czasie. Błędy w wychowaniu mogą pewnego dnia doprowadzić do kryzysu, który nam ukaże utratę zaufania lub jawny opór dziecka i chęci działania.
Niewątpliwie wychowanie dziecka w dzisiejszych czasach nie należy do łatwego zadania. Często bywa, że rodzice wzorują się na postępowaniu własnych rodziców lub sugerują się nie zawsze dobrymi radami i wskazówkami swoich znajomych. Różnymi metodami próbują przełamać upór, nieposłuszeństwo i lenistwo dziecka. Biciem, straszeniem i innymi karami starają się wykorzenić w nim wszystkie „złe rzeczy”.
Najczęstszymi błędami, jakie popełniają rodzice to: są niekonsekwentni w postępowaniu z dzieckiem, spełniają jego życzenia i zachcianki; akceptują negatywne zachowania dziecka; brakuje im systematyczności; są pobłażliwi i rozpieszczają dziecko; brakuje rozmów; są bierni wobec negatywnych wzorców czerpanych z rówieśników czy mediów, (bo w końcu muszą się na kimś wzorować- szkoda, że nie na własnych rodzicach); wykazują agresje wobec swych pociech; nie oglądają z nimi bajek; nie potrafimy słuchać oraz stosujemy nie zawsze adekwatne kary i nagrody. Błędy mnożą się same i można by je wymieniać bardzo długo. Wszystko to może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka, jak również nasze dzieci naśladując nas mogą popełniać te same błędy w wychowywaniu własnych dzieci. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, aby wyrosło na odpowiedzialnego człowieka. Lecz pobłażanie, rozpieszczanie czy agresja mogą doprowadzić do niewłaściwych zachowań dziecka.
To właśnie rodzice są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami swoich dzieci, więc powinni się zastanowić nad popełnianymi błędami i stopniowo je eliminować. Rodzic to też człowiek, który popełnia błędy, bo nie ma ludzi doskonałych. Rodzice, którzy jednak zauważą swoje błędy, napotkają mniej trudności w wychowaniu swoich dzieci, niż ci, którzy tych błędów nie dostrzegają. Nie można ich bagatelizować, każdy nawet mniejszy jest przeszkodą w osiągnięciu sukcesu przez dziecko, pomniejsza jego szanse na drodze do stawania się lepszym i mądrzejszym człowiekiem.
Większość błędów rodzice i najbliżsi popełniają nieświadomie, a nawet czasami są przekonani, że postępują właściwie. Nie chcą przecież krzywdzić swoich dzieci, bo kochają je bardzo mocno.

Podobne prace

Do góry