Ocena brak

Doliny

Autor /gregory Dodano /04.12.2013

Fale można opisać albo przez ich długość, albo przez ilość ich drgań na sekundę. Długości fal podawane są w takich jednostkach, jak: kilometr (km), metr (m), centymetr (cm), milimetr (mm), nanometr (nm) i pikometr (pm). Ilość drgań na sekundę - częstotliwość - podawana jest w hercach (Iłz).

Różne długości fal mają wielorakie zastosowania, i tak: promieniowanie rentgenowskie stosowane jest w diagnostyce medycznej, mikrofalowe zaś - w kuchenkach, stanowiących wyposażenie wielu gospodarstw domowych. Inne długości fal służą do przenoszenia rozmów telefonicznych, przesyłania programów radiowych czy telewizyjnych.

 

Tylko bardzo mały wycinek z elektromagnetycznych fal postrzegany jest jako barwne światło. Zakres długości widzialnych fal zawarty jest między 380 nm (światło nadfioletowe - UV) a 780 nm (światło podczerwone - IR). Za pomocą pryzmatu rozszczepić można światło na jego barwy składowe. Światło białe, składające się z wszystkich barw widma, widoczne jest po rozszczepieniu jako barwy tęczy.

 

Podobne prace

Do góry