Ocena brak

Dławisz okrągłolistny

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Dławisz okrągłolistny pochodzi z Dalekiego Wschodu. Rośnie szybko (około 2 m rocznie), owijając się prawoskrętnie wokół podpór. Może wspiąć się do wysokości 12 m. Rozgałęzia się tyż nad powierzchnią ziemi wypuszczając dwa-trzy pędy główne. Zdecydowana większość pędów i liści rozwija w górnej partii rośliny. Wiotkie pędy splatają się na znacznej długości tworząc charakterystyczne sznury. Liście zimozielone i błyszczące w okresie lata, jesienią stają się cytrynowożółte, niektóre zaś nie zdążą zmienić swej barwy gdyż masowo opadają.

W październiku opadłe liście odsłaniają efektowne, żółtoczerwone, kuliste owoce. W okresie dojrzałości pękają odsłaniając czerwone osnówki. Pędy z popękanymi, żółtoczerwonymi owocami szczególnie oryginalnie wyglądają w suchych kompozycjach bukietowych. Rośliny kwitną i owocują w 4-8 roku życia (uzależnione to jest od sposobu ich rozmnażania). Dławisz jest rośliną dwupienną, jeśli więc chcemy uzyskać owoce należy obok siebie posadzić osobniki obojga płci.

  Polecane do uprawy to:

  • 'Diana' - obficie owocująca, żeńska odmiana.

  • 'Hercules' - męski klon, zapylający odmiany żeńskie.

Dławisz jest rośliną niewybredną w stosunku do gleby, jednak na żyznym i próchnicznym podłożu rośnie zdecydowanie szybciej. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze znosi przesadzanie. Jest stosunkowo odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Silnie rosnący krzew posadzony w sąsiedztwie niewielkich roślin może je zagłuszyć oplatając swymi długimi i mocnymi pędami. Wymaga prowadzenia podpór o mocnej konstrukcji.

Posadzić go możemy w pobliżu budynków, słupów, wysokich ogrodzeń czy starych, grubych pni drzew. Puszczony luźno bez podpór tworzy szerokorozłożyste krzewy o długich zwiszających się i pełzających po ziemi pędach. Bardzo duża odporność na mróz sprawia iż możemy sadzić go bez obawy o przemarznięcie na terenie całego kraju. Amatorsko najlepiej rozmnożyć go przez odkłady, choć przebiega to stosunkowo długo.

Podobne prace

Do góry