Ocena brak

DESAIX DE VEYGOUX Louis-Charles (17 VIII 1768 - 14 VI 1800), gen. franc.

Autor /Maciej555 Dodano /07.06.2013

Ur. w zamku Saint--Hilaire d’Ayat k. Riom, dep. Puy-de-Dóme. Od 1783 w służbie wojsk., w chwili wybuchu Rewolucji był ppor. Odmówił udania się za starszym bratem na emigrację, co pokłóciło go z rodziną. Zmienił rodowe nazwisko des Aix na Desaix. Walczył nad Renem, 1793 gen. bryg., 1794 gen. dyw. 1796 przez kilka miesięcy bronił fortecy Kehl, odznaczył się jako dow. jednego ze skrzydeł armii gen. Moreau. 1797 przydzielony do Armii Italii, gdzie zyskał zaufanie Bonapartego.

Uczestniczył w wyprawie do Egiptu 1798, kierował atakiem na Maltę, odznaczył się w bitwie pod Piramidami, był kmdt. prowincji kairskiej. W pościgu za Murad Bejem podbił Górny Egipt. Nazywany przez miejscową ludność „sprawiedliwym sułtanem”. W I 1800 podpisał w imieniu Klebera konwencję w Al-Arisz, 3 III odpłynął z Aleksandrii do Francji, przechwycony przez Anglików, przetrzymywany w Livomo, uwolniony, dołączył do Bonapartego w Stradelli w Italii.

W przeddzień bitwy pod Marengo wysłany z 2 dyw. pod Novi, powrócił pod Marengo na odgłos art. kanonady. Uratował wojska Bonapartego w chwili, gdy Austriacy byli już pewni zwycięstwa. Padł trafiony kulą w serce podczas decydującego ataku. Był jednym z najwybitniejszych gen. epoki napoleońskiej.

Podobne prace

Do góry