Ocena brak

Dereń główkowaty

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Pień jest zwykle rozwidlony już dość nisko nad ziemią.

Gałęzie szeroko rozpostarte, odstające lub ukośnie wzniesione.

Kora brunatnawoszara, łuszcząca się małymi piatami lub płytkami. Pędy jasnozielone do prawie białych.

Lście naprzeciwległe, podłużno-owaine, z przodu zwężone, u nasady klinowate lub zaokrąglone, na brzegu wyraźnie pofalowane, z nielicznymi, słabo rozpoznawalnymi, odlegle stojącymi ząbkami, z wierzchu bladozielone do zielonych, od spodu niebieskawozielone, dość miękkie, ale skórzaste, z obu stron bardzo delikatnie, aksamttnie owłosione, nerwy liczne, łukowato zbiegające ku szczytowi liścia.  

Kwiaty bardzo małe i niepozorne - z czterema działkami kielicha, czterema płatkami korony, czterema pręcikami i pojedynczą zalążnią - zebrane są licznie w gęstych szczytowych, baldachowatych wiechach. Kwiatostany otoczone intensywnie żółtymi podsadkami, przypominającymi kwiaty.

Te podsadki są w rzeczywistości zmienionymi liśćmi, które przejmują funkcje właściwych płatków korony i służą do wabienia zapylających roślinę owadów. Owocem jest pestkowiec, początkowo jasnozielony, w czasie dojrzewania przebarwiający się na czerwono i wyglądem przypominający wielką poziomkę,

Występowanie: Pierwotnie rósł dziko tylko w Azji Południowo-Wschodniej (Chiny i obszar Himalajów), później w Europie na obszarach o łagodnym klimacie był sporadycznie stosowany jako drzewo ozdobne, Spotyka się go miejscami, szczególnie nad jeziorami w północnych Włoszech, w obszarze śródziemnomorskim, a także w Irlandii i południowej Anglii.

Okres kwitnienia: Od czerwca do iipca.

Uwagi ogólne: Niemiecka nazwa rodzajowa derenia nawiązuje do wybitnie twardego drewna tych zwykle małych drzew, które dawniej często było stosowane w tokarstwie albo do sporządzania trzonków i uchwytów narzędzi. Naukowa nazwa rodzaju wywodzi się od łacińskiego cornu jróg) i także nawiązuje do twardego jak róg, bardzo odpornego drewna.

Gatunek pokrewny:

W południowej części Europy Środkowej występuje dziko dereń właściwy (Cornus mas), który rzadko ma postać drzewa, a przeważnie rozwija się jako bardzo duży krzew. Już wczesną wiosną przed Iistnieniem zwracają uwagę jego liczne, jasno-żółte kwiaty zebrane w pęczki.

Nie są one otoczone jaskrawo zabarwioną okrywą z pod-sadek. Podobne do wiśni pestkowce są błyszcząco czerwone i mogą być przerabiane na bardzo smaczną marmoladę.

Podobne prace

Do góry