Ocena brak

de ORELLANA Francisco

Autor /Witomir123 Dodano /05.04.2012

(wym. oreljąna), ok. 1490-ok. 1546, Konkwistador hiszp., wziął udział w zdobyciu Peru i w wyprawie Gonzala Pizarra, brata Francisca, do obszarów na wschód od Kordylierów, gdzie miałoby się jakoby mieścić daremnie dotychczas poszukiwane Eldorado.

Wyruszyli w 1538; nad rzeką Napo oddział Orellany oddzielił się od reszty ekspedycji i spłynął tą rzeką, przerzynającą olbrzymie obszary dżungli, aż do ujścia, po czym znalazł się na wodach wielkiej rzeki, do której ujścia do Atlantyku dopłynął w 1542.

Opowieści Orellany o kobietach-wojowniczkach, z którymi trzeba było stoczyć walkę (może byli to długowłosi wojownicy indiańscy?), dały olbrzymiej rzece nazwę Rzeki Amazonek (Rio Amazonas), dziś - Amazonka.

Relację z tej pierwszej podróży po Amazonce napisał ksiądz, który brał w niej udział, Gaspar de Carvajal. Przybywszy do Hiszpanii, Orellana nie zdołał uzyskać od Karola V upoważnienia na założenie kolonii w odkrytym przez siebie kraju. Jego podróż powrotna do Ameryki zakończyła się katastrofą: statek utonął wraz z nim w pobliżu ujścia Amazonki.

Podobne prace

Do góry