Ocena brak

de LA SALLE Rene Robert Cavelier

Autor /Dobrociech Dodano /29.03.2012

(wym. lasąl) 1643-87, Podróżnik i badacz fr.; w 1667 prowadził gospodarstwo rolne w Kanadzie, w pobliżu Montrealu; choć nie miał wykształcenia inżynierskiego (był zeświecczonym jezuitą), zasłynął jako budowniczy fortów i fortyfikacji.

W 1678 Ludwik XIV powierzył mu misję zbudowania szeregu fortów w Nowej Francji, z których można by dokonywać wypraw badawczych; La Salle zbudował na brzegach Ontario forty Frontenac i Conti (istniejący do dziś, w pobliżu wodospadu Niagary).

Spłynąwszy w 1682 po Mississippi, osiągnął przez prawy kanał delty Zatokę Meksykańską i w imieniu króla objął uroczyście w posiadanie ziemię, którą nazwał, od imienia króla, Luizjaną; po pobycie we Francji powrócił do Luizjany z 200 żołnierzami, ale mimo niesłychanych wysiłków, nie zdołał ani tym, ani (w 1686) następnym razem odnaleźć ujścia Mississippi od strony morza.

W roku 1687 został zamordowany przez dwóch towarzyszy w okolicznościach do dziś nie wyjaśnionych. Topografię delty zbadał dopiero Le Moyne d'Iberville w 1699.

Podobne prace

Do góry