Ocena brak

Dąbrówka rozłogowa

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Kiedy nadchodzi czas, by rozdzielić i pozbyć się nadmiernie rozrośniętych części tej rośliny, należy pamiętać, że w wilgotnej glebie, bogatej w substancje organiczne, dąbrówka rośnie bardzo szybko. Dlatego wyrzucamy ją w miejsce, gdzie nie będzie się mogła rozrastać. Ta wiecznie zielona roślina dobrze spisuje się jako pokrywająca glebę ochrona przed chwastami, jako obwódka grządek lub też w większych kwietnikach, gdzie będzie pięknym podłożem do wyeksponowania większych bylin. Wyjątkowo dobrze wygląda w kontraście z pierzastymi liśćmi i delikatnymi kolorami pelargonii, szpiczastymi trawami ozdobnymi i irysami lub jako tło dla pomarańczowego nagietka lekarskiego (Calendula officinalis). Jej niewielkie liście gromadzą się w piękne kombinacje kolorystyczne purpury i zieleni, pokrytej czerwienią i beżem. Na wiosnę pojawiają się małe niebieskie kwiatki (do 8 cm).

Ta odporna na mróz roślina toleruje temperatury spadające do -15°C. W lecie, odpowiednio podlewana, wytrzyma wysokie temperatury. Wysychające korzenie w połączeniu z ciepłą wodą spowodują więdnięcie liści.

Wymaga dobrego nasłonecznienia; toleruje też niewielki półcień. W południe, w pełnym słońcu, musi być dobrze podlana.

Najlepiej rośnie w wilgotnym kompoście, musi być podlewana obficie za każdym razem, kiedy kompost zaczyna wysychać. W zimie potrzebuje niewielkiej ilości wody, zwłaszcza podczas mrozów lub kiedy rośnie w małych pojemnikach.

Nic wymaga dodatkowej wilgoci. Jeżeli kompost jest nawilżony, poziom wilgotności w sąsiedztwie rośliny podwyższy się.

Okazy, które znajdują się drugi sezon w tym samym kompoście, nawozimy na wiosnę standardową odżywką. Zazwyczaj zaleca się, żeby przesadzać dąbrówkę każdego roku.

Uprawiamy w dobrym jakościowo ilastym kompoście. Rozdzielamy dąbrówkę i przesadzamy każdej wiosny, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w jej hodowli. Rozrasta się ona szybko i produkuje mnóstwo nowych roślin.

Po okresie kwitnienia przycinamy dąbrówkę, by zapewnić jej dobry wygląd latem. Usuwamy i palimy odcięte części.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączniak właściwy atakuje tę roślinę podczas gorącej, suchej pogody, zniekształcając i pokrywając liście szarym nalotem. Używamy wówczas fungicydu. Kiedy liście zaczną wykazywać ślady poprawy zdrowia, usuwamy je, a pozostałe ponownie spryskujemy. Roślina powinna wkrótce odżyć. 

Mszyce również lubią tę roślinę. Dość często ich atak zbiega się z inwazją mączniaka. Używamy insektycydu oraz fungicydu o podwójnym działaniu.

Podobne prace

Do góry