Ocena brak

Dąb ostrolistny

Autor /Apolinary Dodano /02.02.2012

 

Wygląd; Wiecznie zielone drzewo liściaste,o wysokości 20-25 metrów. Korona bardzo szeroka i rozłożysta, szczególnie u drzew wolno stojących bardzo pięknie sklepiona, częstokroć wieloczęściowa, ponieważ krótki pień może się rozwidlać już nisko nad ziemią.  

Gałęzie bardzo grube, w środkowej i górnej części korony raczej prosto wzniesione. Kora głębokiej, ciemnobrunatnej barwy lub czarniawa, dzieląca się na kanciaste, płatkowate powierzchnie, Pędy raczej cienkie, brunatno-szare, filcowate lub wełnisto owłosione. Pączki również filcowate, około 2 mm długości.

Liście mają 4-10 cm długości i około 6 cm szerokości, są bardzo różne co do kształtu i formy wykształcenia brzegu, zazwyczaj jednak podłużne, jajowate, ze smukłym wierzchołkiem i nasadą zaokrągloną, falisto cało-brzegie lub płytko wcięte. Sprawiają wrażenie skórzastych i sztywnych, w czym są podobne do ostrokrzewu, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, pod spodem - trwale szarofilcowate,

Żołędzie o długości 2-3 cm są do połowy otoczone miseczką i skupione po dwa lub trzy.

Występowanie; Gatunek szeroko rozpowszechniony w obszarze śródziemnomorskim; miejscami zachowały się jeszcze zwarte lasy. Poza tym sadzony jako drzewo ozdobne w okolicach, gdzie zimy bywają łagodne.

Okres kwitnienia; Od czerwca do lipca.

Gatunki pokrewne:

Dąb Turnera (Ouercus x turneri) jest mieszańcem powstałym w Anglii ze skrzyżowania dębu ostrolistnego z rodzimym dębem szypul-kowym (Ouercus robur). To wiecznie zielone drzewo jest jednak rzadko sadzone.

Dąb węgierski (Ouercus frainettoj występuje dziko na Półwyspie Bałkańskim aż po Węgry. Jego liście są odwrotnie jajowate i krótkoogonkowe. Jest często sadzony jako drzewo parkowe.

Dąb pirenejski (Ouercuspyrenaica) ma długie, zwisające pędy. Liście mają do 20 cm długości i zwracają uwagę bardzo głęboko wciętymi zatokami i wąziutkimi klapami.

Podobne prace

 • Dęby

  Ocena / Autor /Zonka
  Dodano /31.01.2012 praca w formacie txt

 • Dąb

  Ocena / Autor /Elig
  Dodano /29.05.2013 praca w formacie txt

 • DĄB

  Ocena / Autor /Prosper
  Dodano /09.03.2012 praca w formacie txt

 • Dąb błotny

  Ocena / Autor /Apolinary
  Dodano /02.02.2012 praca w formacie txt

Do góry