Ocena brak

Czyściec wielkokwiatowy

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Czyśćce spokrewnione są z miętą i szałwią, a wyglądem przypominają pokrzywy. Duże kwiaty czyśćcawielkokwiatowego mają kolor różowopurpurowy, ale niezbyt jaskrawy. W miarę zakwitania pęd ulega wydłużeniu, a kwiaty grupują się w oddzielonych od siebie kłosach. Liście o charakterystycznym sercowatym kształcie mają wyraźne unerwienie, które nadaje im pomarszczony wygląd. Czyściec wielkokwiatowy wygląda najokazalej, gdy rośnie pomiędzy innymi kwiatami rabatowymi. Roślinę te, ze względu na jej wysokość (60 cm), warto sadzić na środku rabat.

    Czyściec wielkokwiatowy ma kilka interesujących odmian:

  • 'Superba' - ma bardzo duże kwiaty.

  • 'Alba' - zakwita na biało.

  • 'Rosea' - zakwita na różowo.

  • 'Violacea' - zakwita na fioletowo.

Rośliny w pojemnikach mozna wysadzać przez cały sezon, ale najlepiej robić to na wiosnę.

Do wzrostu czyściec potrzebuje stanowiska słonecznego, ale zniesie też lekkie zacienienie. Preferuje gleby suche i wapienne. Dobrze rosną na podłożu umiarkowanie żyznym i przepuszczalnym.

Czyśćce są mrozoodporne i przetrwają nawet ostre zimy. Na terenach otwartych mogą potrzebować dodatkowych podpórek. Po przekwitnięciu obcinamy wszystkie kwiatostany.

Rozmnażamy na wiosnę przez podział karp korzeniowych. Wiosną możemy równiez wysiewać nasiona do pojemników w zimnym inspekcie.

Podobne prace

Do góry