Ocena brak

Czym są grzyby?

Autor /Kazek Dodano /31.01.2012

Grzyby nie zawierają chlorofilu, substancji po­magającej roślinom zielonym w przetworzeniu energii słonecznej na składniki odżywcze, zatem nie są w stanie same wytwarzać dla siebie poży­wienia. Muszą żywić się martwymi organizmami lub pasożytować na innym organizmie żywym.
Wiele grzybów ma mikroskopijną wielkość, podczas gdy inne są bardzo duże i okazałe. Pieczarka używana do przyrządzania potraw jest grzybem, podobnie jak trufle, które w wielu kra­jach uważane są za przysmak. Rozmaite gatunki grzybów różnią się wyglądem - wystarczy porównać muchomora z pleśnią, którą często można znaleźć na starym chlebie.
Grzyby są bardzo ważną grupą roślin, ponie­waż powodują wiele chorób, zarówno roślin (za­raza ziemniaczana) jak i zwierząt (grzybica międzypalcowa) Są także źródłem bardzo cennych leków: jeden z najbardziej znanych antybiotyków - penicylina, jest produkowana z grzybów.
Wiele grzybów rozmnaża się przy pomocy małych komórek zwanych zarodnikami, które łatwo unoszą się z wiatrem. Inne, używają do tego celu grzybni (nitkowatych części znajdują­cych się zwykle pod ziemią), które łączą się wymieniając materiał genetyczny.

Podobne prace

Do góry