Ocena brak

Czym są choroby psychiczne?

Autor /Star Dodano /31.01.2012

Ludzki umysł i mózg są niezwykle skomplikowane, a nasza wiedza o zasadach ich funkcjonowania bardzo skromna. Dlatego właśnie przyczyny występowania chorób psychicznych wciąż nie są do końca poznane.

Większość ludzi rozumie, dlaczego nasz organizm czasami funkcjonuje nieprawidłowo. Na przykład może on zostać zaatakowany przez wirusa grypy, następstwem czego jest choroba, której towarzyszą objawy fizyczne, takie jak gorączka, bóle stawów, katar i ból głowy.

Trudniej jednak jest nam zrozumieć przyczyny, dla których czasami nasz umysł wydaje się funkcjonować nieprawidłowo, co objawia się zmienionymi sposobami myślenia, zachowania i reakcji na otaczających nas ludzi, wydarzenia i sytuacje. Lekarze od dawna próbują zdefiniować pojęcia „choroby psychicznej" i „zdrowia psychicznego" oraz wytyczyć dzielącą je granicę. Ogólnie zdrowie psychiczne oznacza zdolność do pełnego przeżywania radości i smutków realnego życia oraz umiejętność utrzymywania kontaktów i współpracy z innymi ludźmi. Z chorobą psychiczną możemy mieć do czynienia wtedy, gdy reakcje danej osoby zaczynają być niezrównoważone, nie radzi sobie ona ze zwykłymi problemami dnia codziennego - innymi słowy nie zachowuje się całkowicie „normalnie".

W każdym społeczeństwie żyją ludzie dotknięci chorobami psychicznymi. Charakter i przyczyny tych chorób często są trudne do rozpoznania nie tylko dla pacjentów, ich znajomych i krewnych, lecz także dla lekarzy. Dlatego tak skomplikowane jest leczenie zaburzeń umysłowych.

Wydaje się jednak, że oddzielenie chorych psychicznie od społeczeństwa, oczywiście poza najbardziej ekstremalnymi przypadkami, nie jest działaniem właściwym, przeciwnie - najczęściej utrudnia leczenie. W przeszłości ludzie zdradzający jakiekolwiek objawy nienormalnego zachowania często zamykani byli w zakładach dla obłąkanych. Niestety również w dzisiejszych czasach dominuje takie podejście do problemu chorób psychicznych. Jednak to nastawienie powoli się zmienia i współczesne społeczeństwo zaczyna czuć się odpowiedzialne za właściwe leczenie ludzi dotkniętych chorobami psychicznymi.

Podobne prace

Do góry