Ocena brak
Czym jest zwierciadło wód gruntowych
Zbiorniki wody podziemnej liczą czasem tysiące a nawet miliony lat. Wyjaśnia to w części, dlaczego na obszarach o skrajnie suchym klimacie wciąż jeszcze można odnaleźć podziemne zapasy wody. Na przykład na Saharze, w czasie poszukiwania ropy naftowej, geolodzy odkryli ogromne baseny wody podziemnej, która gromadziła się tam podczas i po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej, kiedy Sahara była jeszcze obszarem porośniętym bujną roślinnością i posiadała gęstą sieć rzek i jezior. Szacuje się, że pod Saharą znajduje się około 35 tys. km sześciennych wody.
Wiatach 1983-1991 Libia, wykorzystując pieniądze pochodzące ze sprzedaży ropy naftowej, przeprowadziła pierwszy etap zakrojonego na szeroką skalę programu „Wielkiej Rzeki". Program ten miał na celu odnalezienie i wydobycie wody podziemnej a następnie dostarczenie jej ogromnymi rurociągami do miast znajdujących się na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Naukowcy podkreślają jednak, że są to nieodnawialne źródła wody i raz wykorzystane, podziemne baseny nie są w stanie ponownie napełnić się wodą. Z drugiej strony woda ta umożliwi zaspokojenie potrzeb kraju co najmniej do połowy XXI wieku i być może uczyni Libię krajem samowystarczalnym pod względem wyżywienia.
Powierzchnia pomiędzy strefą nasyconą a na-wietrzoną nazywana jest zwierciadłem lub poziomem wody gruntowej. Opada ona i podnosi się, w zależności od ilości opadów na powierzchni ziemi. Poziom, poniżej którego w skałach zawsze znajduje się woda, nawet w suchych porach roku, nazywamy starym zwierciadłem wody. Zwierciadło wody gruntowej w skałach dostatecznie przepuszczalnych jest zwykle równoległe do powierzchni, duże nachylenie wykazuje jedynie w skałach słabo przepuszczalnych. Kształtem naśladuje powierzchnię terenu - obniża się w sąsiedztwie dolin i podnosi na działach wodnych.
Tam, gdzie zwierciadło wody gruntowej pojawia się na poziomie gruntu, woda podziemna pojawia się na powierzchni, formując jeziora i bagna. Na pustyniach, w miejscach, gdzie teren obniża się i dochodzi do poziomu wód gruntowych, powstają oazy. Czasami człowiek pomaga nieco naturze, drążąc studnie. Oazy są zwykle gęsto zaludnione, gdyż ziemia jest tam często bardzo żyzna i intensywnie uprawiana. Typowymi roślinami oaz są palmy daktylowe i tamaryszki.