Ocena brak

Czym jest Woda - Zaopatrzenie w wodę

Autor /Mieszko Dodano /21.09.2011

Woda potrzebna jest w każdym gospodarstwie domowym do picia, gotowania, mycia, sprzątania i spłukiwania toalety. Także fabryki zużywają ogromne jej ilości.

Skąd czerpiemy wodę

Użytkowana przez nas woda pochodzi z deszczu (zima-ze śniegu). Największe opady występują w górach. Część wody deszczowej paruje, część wsiąka w ziemię, a część przedostaje się do strumieni i rzek. Są różne sposoby jej gromadzenia. Na strumieniu Czy rzece można postawić tamę, która stworzy sztuczny zbiornik zwany zalewem. Można wykopać studnię i z niej pompować wodę podziemną. Można też czerpać wodę prosto z rzeki.

Oczyszczanie wody

Zanim woda z zalewu, rzeki czy studni dotrze do naszego domu, musi być oczyszczona. Dokonuje się tego w stacji filtrów. Najpierw wodę umieszcza się w wielkich zbiornikach, aby się ustała i na dno opadł piasek, muł i żwir. Następnie kieruje się ją do filtrów, gdzie przecieka przez warstwy grubszego i cieńszego piasku usuwającego pozostałe zanieczyszczenia oraz część bakterii. W niektórych stacjach oczyszczania stosuje się szybsze metody filtrowania, polegających na oczyszczaniu wody w dużych bębnach metalowych, wypełnionych piaskiem i aktywną chemicznie emulsją. Zanim woda opuści stację filtrów, wpompowuje się do niej chlor w postaci gazu, zabijający pozostałe jeszcze bakterie. W niektórych krajach poddaje się ją także fluoryzacji, co zapobiega psuciu się zębów. Teraz woda jest już oczyszczona, choć nie absolutnie czysta. W niektórych okolicach mogą być w niej rozpuszczone odrobinki skał, zupełnie nieszkodliwe, ale łatwe do zauważenia jako osadzający się w czajniku kamień.

Podobne prace

Do góry