Ocena brak

Czym jest Woda - Sporty wodne

Autor /Mieszko Dodano /21.09.2011

Wielu ludzi mieszka w pobliżu wody: nad rzeką, stawem, zalewem, jeziorem czy morzem. Stwarza to możliwość rekreacji i zabawy, ale przed podjęciem jakiegokolwiek sportu wodnego trzeba nauczyć się pływać, od tego bowiem zależeć może życie nasze lub kogoś innego.

Halowe sporty wodne

Większość dzieci po raz pierwszy styka się ze sportem wodnym na basenie. Na wielu basenach wyznacza się godziny, w których rodzice mogą nauczyć pływać swoje maleństwa, które jeszcze nie potrafią chodzić. Dzieci starsze, które umieją już pływać, mogą brać udział w wyścigach w czterech podstawowych stylach: klasycznym (żabka), grzbietowym, motylkowym i dowolnym (kraul). Inną konkurencję jest pływanie synchroniczne, polegające na wykonywaniu przez zawodniczki Figur baletowych przy dźwiękach muzyki. W piłce wodnej dwie siedmioosobowe drużyny walczą o punkty, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Skoki do wody wykonywane są z umieszczonej 3 m. nad woda sprężystej trampoliny albo 10-metrowej wieży. Zawodnicy skaczą do wody o głębokości co najmniej 4,5m.

Sporty wodne na wolnym powietrzu

Wielu ludzi woli uprawiać sporty wodne na otwartej przestrzeni – w łódce lub na desce. Niektórzy, jak kajakarze i wioślarze, do poruszania się urzynają tylko siły swoich mięśni. Inni, na przykład żeglarze i surfiści, polegają na sile fal i wiatru. Uprawiajający surfing łączą ideę żeglarstwa i surfingu, pływając z dużą prędkością na zaopatrzonej w żagiel desce. Jeszcze inni wolą odkrywać podwodny świat, nurkując ze specjalnym aparatem do oddychania. Sporty te są najbardziej popularne w miejscowościach nadmorskich, ale windsurfing i narty wodne można z powodzeniem uprawiać na wodach śródlądowych. W każdym jednak wypadku warunkiem jest umiejętność pływania.

Podobne prace

Do góry