Ocena brak

Czym jest szkielet człowieka?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Bez szkieletu ciało człowieka byłoby zwiotczałą, bezkształtną masą mięśni, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. Kości są tak mocne i twarde, że tworzą sztywny szkielet wewnętrzny, który podpiera i ochrania wszystkie inne części ciała. Współdziałając z mięśniami szkielet umożliwia swobodne skoki, biegi i skręty ciała.

Szkielet człowieka tworzy zazwyczaj 206 pojedynczych kości, połączonych różnymi rodzajami stawów. Każda kość ma swój szczególny kształt i wielkość, zależnie od funkcji, jaką pełni. Różnice wielkości są dość znaczne - sięgają od ok. 50 cm długości (mocna kość udowa) do 2.6 mm - najmniejsza kosteczka ucha środkowego - strzemiączko.

Kości możemy podzielić na cztery główne grupy. Pierwszą z nich stanowią kości długie, które mają kształt wydłużony, lekko wygięty, a ich zadanie polega na pochłanianiu (łagodzeniu) naprężeń (nacisku). Należą do nich kości kończyn górnych, dolnych i palców. Drugą grupę - kości krótkie, które są grube i masywne. Kości nadgarstka w ręce i stępu w stopie to przykłady kości krótkich. Trzecią tworzą kości nieregularne, które, jak sugeruje ich nazwa, mają nieregularny kształt i różną wielkość. Znaleźć je można w szkielecie twarzy (twarzoczaszki). Czwarta to kości płaskie, jak żebra, łopatki czy kości czaszki. które ochraniają ważne narządy organizmu człowieka.

Podobne prace

Do góry