Ocena brak

Czym jest spływ błotny?

Autor /Wenta Dodano /31.01.2012

Zjawisko to, przypominające spływ gruntu, wystę­puje na obszarach pustynnych i półpustynnych. Obfite deszcze, które towarzyszą rzadkim, lecz gwałtownym burzom, wypełniają suche doliny wodą. Ta, porywając ze sobą piasek i pył, zmienia się w wartki potok błota.
Odmianą spływu błotnego jest spływ popiołów wulkanicznych, czyli lahar. Lahar zawiera błoto powstałe z wody deszczowej oraz popiół. Wybuch wulkanu Mount Pinatubo na Filipinach wyrzucił olbrzymie ilości pyłów wulkanicznych, które osia­dły w postaci grubej warstwy na sąsiadujących terenach. Ulewne deszcze, jakie wkrótce potem spadły na ten obszar, wymieszały się z popiołem, tworząc gigantyczny potok błota. Zmiótł on z po­wierzchni ziemi nawet drogi i mosty, a tysiące ludzi straciły dach nad głową w wyniku zalania całych wsi.
Woda, z której tworzą się lahary może także pochodzić z jeziora znajdującego się w kraterze wybuchającego wulkanu, z pary wodnej powsta­łej w trakcie wybuchu lub z topniejącego lodu bądź śniegu. 13 listopada 1985 roku wulkan Neva­do del Ruis, w północnej Kolumbii, wyrzucił chmurę rozgrzanych gazów, popiołu i skał, które opadły na zbocza góry, topiąc zalegający tam śnieg i lód. Okoliczne rzeki wystąpiły z brzegów. Woda, która porwała ze sobą popiół wulkaniczny, zmieniła się w potężny potok błota, który zalał miasto Armero, zabijając 20 tysięcy osób.

Podobne prace

Do góry