Ocena brak

Czym jest przemysł chemiczny?

Autor /road Dodano /31.01.2012

Chemikalia są niezbędne niemal w każdym procesie przemysłowym. Na przykład znana wszystkim soda jest używana do produkcji szkła, papieru i mydła. Soda kaustyczna także służy do produkcji papieru i mydła, ponadto wykorzystuje się ją przy wytwarzaniu aluminium, rafinacji ropy naftowej i w wielu innych procesach technologicznych.
Jedną z najważniejszych substancji chemicznych wykorzystywanych w przemyśle jest kwas siarkowy. Kwas siarkowy odgrywa ważną rolę w produkcji akumulatorów, barwników, leków, materiałów wybuchowych, nawozów sztucznych, papieru i farb, w wyprawianiu skóry oraz w prze­twarzaniu metali i ropy naftowej.
Pierwsze zakłady produkujące sodę kaustyczną i kwas siarkowy powstały w Europie. Na całym świecie sodę kaustyczną wytwarza się w procesie technologicznym po raz pierwszy przeprowadzo­nym przez dwóch Belgów - braci Alexandra i Al­freda Solvay. Kwas siarkowy produkuje się dwoma metodami po raz pierwszy stosowanymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech i Związku Radzieckim.

Podobne prace

Do góry