Ocena brak

Czym jest płodność?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

Płodność to zdolność do wydania na świat dzieci. Każda istota ludzka bierze swój początek z zapłodnionej komórki powstałej w wyniku złączenia się męskiego plemnika z żeńską komórką jajową.

Kiedy rodzi się niemowlę pici żeńskiej, w jego jajnikach znajduje się około 400000 komórek jajowych. Liczba ta zmniejsza się do około 100 000 w okresie dojrzewania, kiedy organizm dziewczynki osiąga gotowość do podjęcia funkcji rozrodczych, a jedynie około 400 komórek jajowych rozwinie się w pełni. W wieku dorosłym, do ukończenia mniej więcej 40, 50 lat, co miesiąc jedna komórka jajowa dojrzewa w jednym z jajników i wyrusza wzdłuż jajowodów. Zjawisko to nazywamy owulacją. Jeśli w jajowodach dojdzie do spotkania i połączenia plemnika z komórką jajową, zostanie ona zapłodniona. Rezultatem zapłodnienia jest embrion, początek nowego życia.

Dorosły mężczyzna produkuje w jądrach około 250 milionów plemników dziennie. Plemniki są mikroskopijnymi komórkami w kształcie kijanki, które dostają się do pochwy kobiecej podczas ejakulacji (wytrysku) kończącej stosunek płciowy. Organizm mężczyzny może produkować plemniki nieprzerwanie aż do 70 roku życia albo dłużej. Na podstawie podanych liczb mogłoby się zdawać, że kobieta i mężczyzna nie powinni mieć żadnych problemów z doczekaniem się potomstwa. Ostatecznie potrzebny jest tylko jeden plemnik, by zapłodnić komórkę jajową. Tymczasem jedna na siedem par bez pomocy medycznej nie może mieć dzieci. Sytuacja ta wynika z faktu, iż ludzka reprodukcja jest procesem bardzo złożonym. Na przykład z milionów plemników, jakie mężczyzna „wysyła" w stronę kobiety , tylko około 1000 dociera do jajowodów. W jajowodach mogą przeżyć tylko trzy dni. Długość życia komórki jajowej wynosi około dwóch dni, zatem kobieta jest płodna przez mniej więcej pięć dni w miesiącu - trzy dni przed owulacją i dwa dni po owulacji.

W czasie owulacji macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, komórka obumiera i zostaje wydalona z macicy. Około 2 tygodni po owulacji błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać i opuszcza organizm kobiety w postaci menstruacji. Kobiecie nie jest łatwo dokładnie stwierdzić, w które dni miesiąca jest płodna. Owulacja zwykle ma miejsce 9,10 dni po krwawieniu miesięcznym, ale termin ten podlega zmianom pod wpływem wielu czynników. Lekka choroba, zmęczenie, nawet stres i troski dnia codziennego mogą naruszyć regularny cykl miesięczny.

Po zapłodnieniu embrion musi przejść kilka podziałów komórkowych, po których zmieni się w kulę z komórek. Kula ta, blastocysta, musi zagnieździć się w ścianie macicy, by kontynuować rozwój. Prawdopodobieństwo, że proces ten się nie uda i embrion zostanie wydalony na zewnątrz organizmu, wynosi 50 procent.

Niepłodność stwierdza się u tych par, u których nie doszło do zapłodnienia po 12 miesiącach regularnego współżycia.

Podobne prace

Do góry