Ocena brak
Czym jest osuszanie mokradeł?
podwyższenie poziomu morza w średniowieczu, dało się we znaki nie tylko w Holandii. Powodzie, które zalały dużą część tego kraju, przyczyniły się również do powstania wielkich mokradeł we wschodnich rejonach Anglii (tzw. Fenlands) oraz znacznego powiększenia zatoki Wash znajdującej się na północny wschód od wspomnianych mokradeł.
Ten podmokły obszar porastały trzciny i inne rośliny wodne. Od strony lądu podłoże miało charakter torfowiska, natomiast w miarę posuwania się ku morzu, dno pokrywały coraz grubsze osady morskie. Osuszenie tych terenów nie było proste. Dopiero w siedemnastym wieku holenderscy inżynierowie, słynni z sukcesów w odzyskiwaniu dużych obszarów lądu w swoim własnym kraju, zdołali przekształcić angielskie bagna w żyzne ziemie rolnicze. Nieprzyjemną niespodzianką dla inżynierów było osiadanie osuszanych terenów do momentu, aż znalazły się one poniżej poziomu kanałów odprowadzających wodę. Aby zapobiec ponownemu zalaniu, kanały otoczono wysokimi groblami, a specjalne pompy wciąż wypompowują z osuszanego gruntu nadmiar wody.
Oprócz żyznych terenów rolniczych, odzyskiwanie ziemi może przynosić również inne wymierne korzyści. Na przykład poprzez osuszenie tak zwanych Pomptyjskich Bagien we Włoszech zlikwidowano zagrożenie malarii roznoszonej przez żyjące tam komary.