Ocena brak

Czym charakteryzuje się afazja z powtarzającą się wypowiedzią?

Autor /gorgiiiii Dodano /14.03.2013

Termin afazja z powtarzającą się wypowiedzią (mono-faz ja) został wprowadzony przez wybitnego neurolingwistę belgijskiego Le-bruna (1986). O afazji z powtarzającą się wypowiedzią mówimy wtedy, gdy aktywne słownictwo pacjenta ogranicza się do jednej wypowiedzi, za pomocą której reaguje on na wszelkie bodźce.

Autorka w swojej praktyce klinicznej spotkała różne rodzaje powtarzającej się wypow-iedzi. I tak, powtarzana wypowiedź może być wyrazem sensownym (np, razem... razem.., razem; dwadzieścia dwa... dwadzieścia dwa\ chodziłam... chodziłam... chodziłam) czy też bezsensownym (np. nikoła... nikoła... nikoła: onii... orni). Powtarzająca się wypowiedź może być przez pacjenta używana niezmiennie w tej samej postaci lub z niewielkimi zmianami; oprócz tej wypowiedzi mogą być zachowane pewne stereotypy werbalne. Zdarza się, źe powtarzana wypowiedź stanowi przekleństwo czy wykrzyknik (np. Jezus Maria!). Zdarza się też, że jest wyrazem z języka obcego (np. raus, raus...] niel. met, niet).

W typowej sytuacji pacjent powtarza te izolowane słowa czy „wyrażenia monofatyczne" w różnych kontekstach komunikacyjnych, często przy zachowanej odpowiedniej melodii głosu. Przykładowo pacjentka, która mówiła tylko: Orni, o/nr, w odpowiedzi na proste pytanie kiwała przytakująco głową i mówiła Omi, omi dokładnie z laką samą melodią, akcentem i rytmem wypowiedzi, jakby odpowiadała nn pylanic słowami: Tak, tak.

Afazja z powtarzającą się wypowiedzią jcsl głęboką postacią afazji mieszanej. albowiem większość pacjentów z ią postacią afazji ma trudności w rozumieniu wypowiedzi innych osób. Na szczęście stanowi ona w wielu przypadkach początkowy etap w rozwoju choroby, po którym ewoluuje do innej, lżejszej postaci afazji. W praktyce klinicznej obserwuje się czasami spontaniczne wyzdrowienie i wycofanie się afazji z powtarzającą się wypowiedzią.

Podobne prace

Do góry