Ocena brak

Czy nauczyciel powinien być sprawiedliwy czy wyrozumiały?

Autor /indicate Dodano /25.10.2007

Potrzeba autorytetu jest silna, zwłaszcza u młodych ludzi, poszukujących dla siebie miejsca, roli. Dla jednych autorytetem może zostać człowiek wykształcony, otwarty, któremu można zaufać, który jest szczery i bezstronny, który potrafi przekazać swoje doświadczenie, wiedzę i wartości w przystępny sposób, zainspirować i na którego można się powołać. A czy będzie to ksiądz, lekarz, sportowiec, rodzic czy gwiazda rocka to już tylko wybór każdego człowieka. Ważne jest, żeby autorytet nie był oparty na władzy, strachu, ale na szacunku i zaufaniu. Potrzebne jest też chyba trochę dystansu, żeby w kontakcie z autorytetem nie zabić swojej indywidualności.
Takim autorytetem może być z powodzeniem nauczyciel. Jaki powinien być? Myślę, że bez dyskusyjnie powinien posiadać obie cechy zawarte w temacie pracy.
Z myślą o tej pracy zaliczeniowej zadałam pytanie 23 uczniom drugiej klasy gimnazjum w którym odbywałam praktykę studencką niespełna miesiąc temu.
Pytanie brzmiało: Jakie cechy powinien posiadać idealny nauczyciel?
Uczniowie podczas lekcji z wychowawcą i prowadzonej pogadance zapisywali na kartkach swoje ideały. Według nich idealny nauczyciel powinien być:
Sprawiedliwy, obiektywny ? powinien oceniać uczniów według takich samych zasad, nie faworyzować nikogo, nie poniżać, nie wytykać ułomności, nie zawinionych braków (np. wynikających z wady wymowy, pochodzenia, ubóstwa).
Życzliwie nastawiony do uczniów ? po prostu widzieć w nich dobre strony, umieć im wybaczać, nieustannie pokładać w nich nadzieję, czyli wierzyć w poprawę.
Dyskretny, umiejący dochować powierzonej tajemnicy ? powinien być przyjacielem, do którego można się zwrócić z problemami nie tylko szkolnymi, umieć wysłuchać i doradzić. A przede wszystkim zachować dyskrecję. Absolutnie nie może plotkować, zdradzać tajemnic uczniów, sekretów innych klas.
Wyrozumiały, mądry - swoimi poglądami, sposobem życia powinien wzbudzać szacunek, być wzorem dla uczniów.
Cierpliwy ? nie unosić się, nie okazywać negatywnych emocji.
Powinien też ciekawie uczyć ? zagadnienia przedstawiać interesująco, zaciekawiać uczniów przedmiotem, zarażać ich swoją pasją. Powinien wzbudzać zdrową rywalizację między uczniami, stworzyć atmosferę sprzyjającą pogłębianiu wiedzy.
Punktualny ? zarówno na początku, jak i na końcu lekcji.
Nie powinien dogryzać, stresować, podnosić głosu czyli krzyczeć na ucznia, który czegoś nie potrafi.
Jak najmniej zadawać do domu ? Jego przedmiot nie jest jedynym przedmiotem, z którym poradzić sobie muszą uczniowie.
Nie może być wścibski, nie może naruszać godności osobistej i prywatności ucznia.
Mieć w naszej klasie poczucie humoru.

Uczniowie wskazali w swoich wypowiedziach bardzo wyraźnie, że nauczyciel powinien być zarówno wyrozumiały jak i sprawiedliwy.
Oczywiście nauczyciel jest również człowiekiem i zdarza się, że ma ciężki dzień, ma zmartwienia itp.

Podobne prace

Do góry