Ocena brak

Czy ktoś kto się uczy ma lepiej w życiu

Autor /Dacjan47 Dodano /03.01.2012

Można robić karierę nie ucząc się. Ale to wyjątki potwierdzające regułę. Brak wykształcenia ogranicza, utrudnia funkcjonowanie w dzisiejszych realiach, posidanie go – zdecydowanie to ułatwia. Z badan przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, jasno wynika, że tylko 6,5 proc. bezrobotnych to osoby po studiach.A jednak dobrze wykształceni decydują się na emigrację podejmując prace dobrze opłacaną, aczkolwiek najczęściej znacznie poniżej swoich kwalifikacji. Czy warto, więc inwestować w naukę?

Decyzję każdy musi podjąć sam. Ale warto pamiętać, że uczymy się nie tylko po to, by znaleźć dobrze płatną pracę…(…)Większość uczy się po to, by zrobić karierę zawodową. Ale nie w potocznym rozumieniu, według którego kariera równa się dobry samochód i złoty zegarek. Kariera to stabilny przebieg życia zawodowego. Ci, którzy nie mają wykształcenia są w trudnej sytuacji. Bo ukończenie szkoły średniej, pomaturalnej czy wyższej świadczy nie tylko o poziomie kwalifikacji, ale także o posiadaniu określonych cech: umiejętności samoorganizacji, pracy w zespole, łatwości uczenia się i adaptacji do nowych warunków. Nauka to najciekawsza strona życia. Warto się uczyć dla siebie.

Sokrates oddał życie za to, żeby poznać świat. Uczenie się nadaje życiu sens. Generalnie ci, którzy dużo wiedzą, są doceniani. Niestety, nie w Polsce. Dobrze byłoby, gdyby was nie było - tak traktowana jest u nas inteligencja. Wykształconym ludziom proponuje się emigrację. Chyba, dlatego, że dzięki temu jest mniejszy kac moralny. Wyjadą - będzie spokój. A nauka to dziś drogie hobby. Bo o materialnych korzyściach trudno mówić. Przecież młodych, studiujących nazywa się "pokoleniem 1.200 brutto".

A trzeba się uczyć, jeśli chce się robić cokolwiek. I to jest takie zamknięte koło. Mimo że na Śląsku nie ma tradycji inteligenckich, to celem każdego rodzica jest, by dziecko wykształcić. Uważają, że jest to najlepszy "posag" jaki mogą im dać. I to jest dobre podejście. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie liczą się dyplomy. Dlatego trzeba w naukę inwestować.(…)”

Podobne prace

Do góry