Ocena brak

Czosnek niedźwiedzi

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwata o wysokości 50 cm, która - szczególnie po przekwitnieniu - wyraźnie pachnie czosnkiem. Cebula bardzo wąska, podłużna, do 6 cm długości, przeważnie bez cebul przybyszowych lub tylko z bardzo nielicznymi. Błony cebulowe przezroczyste, białawe lub żółtawe, na koniec zanikające, z wyjątkiem paru szczecin. Łodyga wyprostowana, zwykle trójkanciasta, pełna, tylko u dołu ulistniona. Liście odziomkowe (w liczbie 2-3), na długich ogonkach, płaskie, elipty-czno-lancetowate, zaostrzone, u nasady zwężające się w ogonek, „odwrócone", tzn. górną stroną zwrócone ku ziemi.

Kwiaty białe w płaskich, luźnych, 6-20-kwiatowych nibybalda-chach; 2-3 listki okrywy mniej więcej tak długie jak szypułka, jajowate, podłużne, wcześnie opadające. Szypułki wzniesione, proste, około 2 cm długości. Sześć działek okwiatu, w dwu okółkach; lancetowate, zaostrzone, odstające. Pręciki w liczbie sześciu są o połowę krótsze od działek okwiatu; połączone tylko u nasady. Zalą żnia górna, z trzech owocolistków. Szypułk owoców poniżej torebki są silnie nabrzmiałe.

Siedlisko: Rozproszony, ale rośnie w wielkich skupieniach, w cienistych i bogatych w próchnicę lasach liściastych, w łęgach, parowach, nad strumieniami  

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa, rzadko w obszarze śródziemnomorskim.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.

Zastosowanie: Młode liście zebrane przed kwitnieniem nadają się, drobno posiekane, do sałatek, sosów, zup i jarzyn. Ich czosnkowy smak jest łagodniejszy niż u czosnku ogrodowego i spożywany w umiarkowanych ilościach nie wywołuje przykrego zapachu. Również większe liście czosnku niedźwiedziego pozostają aż do kwitnienia tak mięsiste i delikatne, że można je spożywać jako surówkę witaminową. Dla ochrony dzikiego czosnku należy z każdej rośliny pobierać tylko 1-2 liście.

Podobne prace

Do góry