Ocena brak

CZERWONE CIAŁKA KRWI (erytrocyty)

Autor /Nikita09 Dodano /18.07.2013

Elementy morfotyczne krwi, dwuwklęsłe, plastyczne komórki, u ssaków pozbawione jądra, średnicy ok. 8 mm i grubości ok. 2pm. Biorą udział w transporcie tlenu z płuc do tkanek obwodowych i dwutlenku węgla w odwrotnym kierunku. Swoją funkcję pełnią dzięki znajdującym się wewnątrz cząsteczkom hemoglobiny (chemoproteina transportująca tlen).

Krążą we krwi obwodowej w średniej ilości ok. 5 x 106/mm3 krwi (u dorosłego mężczyzny 5,5 min, u dorosłej kobiety 4,5 min, u noworodka 7 mln/mm3 krwi), ich ilość może jednak podlegać wahaniom, zarówno na skutek procesów chorobowych (anemia) jak 1 fizjologicznych (menstruacja, przebywanie na dużych wysokościach). Produkcja krwinek w organizmie stymulowana jest wzrostem poziomu erytropoetyny, w odpowiedzi na spadek ciśnienia tlenu.

W życiu płodowym powstają w obrębie pęcherzyka żółtkowego, pozapłodowym w czerwonym szpiku kostnym. Rozpad krwinek następuje w układzie śródbłonkowo - siateczkowym śledziony i wątroby, po ok. 120 dniach krążenia po obwodzie, Odzyskana hemoglobina podlega rozkładowi, hemowe atomy żelaza powracają do szpiku, a sam hem przekształcony zostaje do barwników żółciowych (bilirubiny i biliwerdyny).

W wyniku choroby zwanej anemią sierpowatą erytrocyty tracą swój prawidłowy wygląd (krwinki sierpowate) i mają upośledzone funkcje biologiczne. 

Podobne prace

Do góry