Ocena brak

Czerwień

Autor /Kwiryna Dodano /14.11.2012

Barwa ognia i krwi i podobnie jak one, jest ambiwalentna pod względem symbolicznym; pozytywnie: barwa życia, miłości, ciepła, natchnionej namiętności, płodności; negatywnie: barwa wojny, niszczącej siły ognia, przelewu krwi, nienawiści. W starożytności była rozpowszechniona wiara, że czerwień chroni przed niebezpieczeństwami. l tak niekiedy malowano czerwienią zwierzęta, drzewa i przedmioty, by chronić je przed złymi wpływami lub uczynić płodnymi.

W Egipcie czerwień, barwa rozżarzonej pustyni, uchodziła za symbol „zła" i ,,zniszczenia"; dlatego np. pisarze używali czerwonego płynu pisząc na papirusach złe słowa; jako barwa korony Dolnego Egiptu czerwień miała zapewne znaczenie pozytywne. U Rzymian oblubienice nosiły ognistoczerwony welon, flammeum, co było symboliczną aluzją do miłości i płodności. Poza tym u Rzymian czerwień jako symbol władzy była barwą cesarza, szlachty i generałów.

Również członkowie wyższego sądownictwa posługiwali się chętnie barwą czerwoną, np. w średniowieczu kat jako pan życia i śmierci nosił czerwoną szatę (jeszcze dziś w wielu krajach jest to barwa sędziów, szczególnie wysokiej rangi). Kardynałowie noszą czerwień ze względu na krew męczenników. Ale także Szatan, władca piekła, i Nierządnica Babilońska są odziani w czerwień; jest to wyraz pożerającej mocy ognia piekielnego lub nieokiełznanych żądz i namiętności.

W alchemii czerwień często uchodziła za barwę y kamienia mądrości, który pojmowano jako kamień, który nosi cechy światła słońca. Czerwień jako sygnalna barwa rzucająca się w oczy, która obiecuje przełom, nowe życie i ciepło, jest barwą sztandarów rewolucji, dziś zaś w szczególności socjalizmu i komunizmu.

Podobne prace

Do góry