Ocena brak

Czermna - kaplica czaszek

Autor /tosia Dodano /14.01.2013

Ta ciekawa budowla - jedyna tego typu w Polsce, jedna z trzech w Europie (obok Rzymu i Kutnej Hoiy w Cze­chach) - została ufundowana w 1776 roku przez probosz­cza miejscowej parafii sw. Bartłomieja, Wacława Tomaszka. Po osiedleniu się w Czermnej postanowił on odbyć pielgrzymkę do Rzymu. Tam, przy kościele Santa Maria delia Conzezione, natknął się na tzw. cmentarz kapucynów - pięć kaplic wyłożonych orna­mentami wykonanymi z czaszek i kości mnichów, którzy opieko­wali się świątynią.
Ksiądz Tomaszek wrócił do Czermnej przepełniony refleksją nad przemijaniem i śmiercią. Pewnego razu zauważył, że psy rozdrapujące ziemię obok dzwonnicy odkopały ludzkie szczątki. Przy pomocy grabarza Józefa Pflegera i kościelnego Jana Szmid­ta zaczął wydobywać czaszki i kości należące - jak się okazało -do ofiar XVTI-wiecznych wojen religijnych, wojen śląskich oraz epidemii cholery wybuchających na tym terenie. Wkrótce pro­boszcz polecił wybudować kaplicę, w której umieścił swe znale­zisko. Odtąd przez 18 lat zbierał w rejonie Kudowy, Dusznik i Po­lanicy ludzkie szczątki i gromadził je w niezwykłej budowli Wśród czaszek ułożonych przy ścianach znajdują się figury dwóch aniołów - jeden z trąbą (pod nim napis: „Powstańcie z martwych"), drugi z wagą (z napisem: „Pójdźcie pod sąd"). W gablotach umieszczono m.in. czaszkę zmarłego w 1804 roku proboszcza (zgodnie z jego ostatnią wolą), a także grabarza oraz wójta Czermnej i jego zony.
W suficie, na ścianach i ołtarzu znajdują się szczątki ok. 3 tys. osób. zaś czaszki i kości pozostałych 21 tys. ułożono pod podłogą, na głębokości 2 m.

Podobne prace

Do góry