Ocena brak

Czas i częstotliwość korzystania z sauny

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Wyniki badań Zegvelda dają podstawę do stwierdzenia, że w istocie nie ma ustalonego czasu przebywania w saunie. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż osoby o małym wzroście i o dużym ciężarze ciała mogą być w saunie znacznie dłużej niż osoby o mniejszej masie ciała, ale względnie wysokie. Według Zegvelda

o długości czasu przebywania w saunie powinien przesądzać wskaźnik, który stanowi iloraz całkowitej powierzchni skóry i ciężaru ciała.

W celu odnowy powysiłkowej Ott zaleca saunę jeden raz w tygodniu, ze stopniowym wydłużaniem pobytu w niej. Przy szczególnie ciężkich wysiłkach fizycznych można - zdaniem Otta - stosować saunę codziennie, ale nie dłużej niż przez tydzień, przestrzegając jednak bardzo krótkiego czasu kąpieli. Dla zwiększenia sprawności fizycznej nie należy - według tego autora - korzystać z sauny częściej niż dwa razy w tygodniu, przy czym można stopniowo wydłużać czas przebywania w niej. Uprawiający sport wyczynowy mogą zażywać kąpieli w saunie do trzech razy tygodniowo, ale nie bezpośrednio przed zawodami sportowymi.

 

Podobne prace

Do góry