Ocena brak

Cukrzyca a ciąża

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W czasie ciąży dokonuje się wiele zmian w organizmie matki, które są warunkiem prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu. Podwyższa się stężenie wielu hormonów i enzymów, podnosi się także stężenie insuliny potrzebnej do prawidłowego spalania węglowodanów. Wiąże się z tym spadek stężenia glukozy w nocy z powodu dłuższejfprzerwy w posiłkach.

W czasie ciąży może się także ujawnić nieprawidłowa przemiana węglowodanowa w postaci choroby zwanej cukrzycą.

Rozróżnia się cztery typy cukrzycy. Typ pierwszy,1 to* cukrzyca spowodowana niską produkcją insuliny w trzustce, w jej komórkach wysepkowych. Brak taki powoduje nadmiar glukozy w organizmie, która nie może być zużyta. W tej postaci cukrzycy, żeby utrzymać organizm w równowadze metabolicznej, konieczne jest podawanie insuliny. Taki typ cukrzycy, zależnej od podaży insuliny, występuje najczęściej już w młodości. Cukrzyca tego rodzaju poważnie komplikuje ciążę, chociaż jej nie wyklucza. Wymaga jednak bardzo specjalistycznego nadzoru położniczego Nf internistycznego w ośrodku, który jest na to przygotowany, przede wszystkim — w klinikach akademii medycznych.

Drugi typ stanowi cukrzyca ujawniająca się często dopiero w wieku dojrzałym. Występuje nierzadko jako skłonność rodzinna i ujawnia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi^fdlatego wymaga leczenia. Często dotyczy ona kobiet otyłych, z nadwagą.

Trzeci typ stanowi ujawniająca się dopiero w czasie ciąży tak zwana nietolerancja glukozy, charakteryzująca się podwyższonym jej poziomem. Ażeby ją wykryć, powinno się wykonać badanie poziomu glukozy u każdej kobiety ciężarnej około 24 tygodnia ciąży, Dalsze postępowanie zależy od wyniku tego badania.

Czwarty typ — to cukrzyca wtórna, która powstała na ile albo W wyniku rozwoju Innych chorób!® zespołów genetycznych, także wskutek zażywynia niektórych leków ILb zatrucia chemikaliami.

Cukrzyca występuje względnie rzadko u kobiet w czasie ciąży. Zdarza się raz na 100 do 200 kobiet ciężarnych, ale nieprawidłowa tolerancja glukozy w czasie ciąży występuje kilka raży częściej.

Wczesne rozpoznanie nieprawidłowej przemiany węglowodano~ wej, a więc i cukrzycy^ odpowiednie jej||eczenie mogą zapewnić prawidłowy rozwój ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

W położnictwie przyjął się podziać cukrzycy wg PriscilP White, wg liter alfabetu od A do R. Najważniejsza w tym podziale jest klasa A, gdyż rozpoznanie jej zwykle następuje dopiero w czasie ciąży.

Jedynym objawem chorobowym w tej klasie jest nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Świadczy to o pogorszeniu tolerancji na glukozę, zaś w wyniku tego rodzą się często dzieci olbrzymie (powyżej 4500g), zdarzają się także martwe urodzenia i wady rozwojowe noworodków.

 

Podobne prace

Do góry