Ocena brak

Cukier i wyroby cukiernicze

Autor /mirela Dodano /05.05.2014

Grupę tę, obok cukru, który może być w formie kryształów, pudru lub w kostkach, tworzą produkty spożywcze produkowane na bazie cukru. Do wyrobów cukierniczych zalicza się: cukierki (karmelki twarde i nadziewane, drażetki i pomadlci), wyroby żelowe (marmoladki, galaretki, lokum) i owoce kandyzowane, wyroby z miazgi nasion oleistych i masy karmelowej (chałwa, sezamki, cukierki grylażowe), wyroby z ziarna kakaowego (czekolada pełna, nadziewana i w proszku, kakao, kremy czekoladowe, produkty czekoladówane i czekoladopodobne) oraz pieczywo cukiernicze (herbatniki, pierniki, wafle, biszkopt}', makaroniki itp.).

Do tej grupy zalicza się też miód — wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Miody kwiatowe, których nazwy pochodzą od nazwy rośliny będącej źródłem nektaru (rzepakowy, lipowy, gryczany, akacjowy, wrzosowy, wielokwiatowy) zależnie od pochodzenia mają różną barwę, smak, zapach i konsystencję.

Cukier i wyroby cukiernicze, to produkty o niskiej gęstości odżywczej, charakteryzujące się dużym udziałem sacharozy, której zawartość w cukrze i twardych cukierkach dochodzi do 99%. Wyroby czekoladowe i czekoladopodobne, niektóre rodzaje pieczywa cukierniczego (zwłaszcza wyroby ciastkarskie) oraz chałwa należą ponadto do produktów wysokotiuszczowych (ponad 30% tłuszczu), przy czym tłuszcz chałwy obfituje w NNKT. Ze względu na obecność znacznych ilości składników energetycznych wartość kaloryczna produktów z tej grupy jest wysoka i sięga od 300 do 600 kcal/g (1257.....2514 kJ/g).

Wyroby cukiernicze zawierają niewielkie ilości składników mineralnych i witamin. Na uwagę zasługują tu jedynie wyroby z ziarna kakaowego oraz miazgi orzechowej (chałwa) i migdałowej (nugat) odznaczające się relatywnie dużym poziomem fosforu, magnezu i wapnia, a także obecnością witamin z grupy B.

Cennym produktem cukierniczym jest miód, którego głównymi węglowodanami są glukoza i fruktoza. Zawiera on niewielkie ilości składników mineralnych i witamin z grupy B, ale charakteryzuje się obecnością tzw. substancji czynnych — głównie enzymów i substancji bakteriostatycznych. W miodach spadziowych składników mineralnych jest prawie dwa razy więcej niż w miodach nektarowych.

 

Podobne prace

Do góry