Ocena brak

COOK James

Autor /Hermenegild Dodano /08.03.2012

(wym. kuk), 1728-79, Żeglarz i odkrywca angielski, który 3 razy opłynął świat. W 1768-71 na statku „Endeavour" wokół przylądka Horn do Tahiti, zbadał wybrzeża Nowej Zelandii i wsch. Australii.

W 1772-75 po raz pierwszy opłynął Ziemię z zachodu na wschód (na statkach „Resolution" i „Adventure"), wykazał błędność wieści o istnieniu wielkiego kontynentu płd., zbadał Ocean Antarktyczny, Nowe Hebrydy, odkrył Nową Kaledonię, a dzięki przestrzeganiu ścisłych przepisów diety i higieny uniknął szkorbutu, plagi dotychczasowych dalekich rejsów.

W 1776 wyruszył, już jako komandor „Resolution", wraz z „Discovery", aby odnaleźć Przejście Płn.-Wsch. z Pacyfiku na Atlantyk, odkrył Wyspy Cooka, Bożego Narodzenia i Hawajskie, dotarł do Alaski i wrócił na Hawaje, gdzie został zabity przez krajowców.

Cieśnina Cooka między wyspami Nowej Zelandii odkryta w 1769 przez J. Cooka. Góra Cooka najwyższy szczyt na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Wyspy Cooka grupa wysp na południowym Pacyfiku odkryta przez J. Cooka.

Podróż ku Biegunowi Południowemu i dokoła świata w latach 1772-75 relacja (Londyn 1777; dwa tomy) komandora Cooka z podróży rta morza Południa, przedsięwziętej na polecenie lorda Sandwich, pierwszego lorda Admiralicji bryt. Podróż na Pacyfik dziennik (ogłoszony pośmiertnie, w 1784) komandora Cooka z jego trzeciej i ostatniej podróży 1776-79.

Podobne prace

Do góry